You are here
Home > Rehabilitacja > Fizjoterapeuto, kim jesteś?

Fizjoterapeuto, kim jesteś?

Fizjoterapeuto, kim jesteś?

Wiemy, że fizjoterapia ma wiele powiązań z rehabilitacją, gdzie w zasadzie można powiedzieć, że jeden czynnik nie może funkcjonować bez drugiego. Zatem warto zadać sobie pytanie, czym zajmuje się fizjoterapeuta? Czy jego praca wygląda tak samo jak praca rehabilitanta? Tak, czy inaczej już w tym momencie możemy zapewnić, że pełni on istotną rolę zarówno dla naszego układu kostnego, mięśniowego, jak nerwowego. Tym bardziej warto przyjrzeć się jego pracy nieco bliżej.

Kto powinien pójść do fizjoterapeuty?

Najwięcej przypadków wśród pacjentów fizjoterapeutów, to osoby zmagające się z różnego rodzaju schorzeniami i bólami kręgosłupa. Kolejna grupa to pacjenci mający problem bólem stawów biodrowych, jak i kolanowych. Kolejne dolegliwości w przypadku których fizjoterapia okazuje się niezbędna, to problemy ze stawami obręczy barkowej i rąk.

Tu warto wspomnieć, że wyżej wspomniane dolegliwości mogą być efektem przewlekłych chorób, lub wypadków, gdzie pomoc fizjoterapeuty jest niezbędna także po amputacjach kończyn. Dzięki fizjoterapeucie pacjent uczy się prawidłowego funkcjonowania z protezą.

Ogromny procent pacjentów fizjoterapeuty stanowią osoby starsze. Tu ćwiczenia z fizjoterapeutą poprawiają jakość życia seniorów, dzięki czemu ich organizm dłużej pozostaje w dobrej kondycji, będąc tym samym bardziej odpornym na wszelkiego rodzaju urazy, które jak wiemy wśród osób starszych zdecydowanie trudniej wyleczyć. Fizjoterapeuta pozwala odzyskać przynajmniej częściową (a nieraz całkowitą) sprawność po udarach mózgu.

Jak pracuje fizjoterapeuta?

Jednym z głównych zadań fizjoterapeuty jest również zwiększenie wydajności całego organizmu. Ponadto poprzez ćwiczenia likwiduje ból w miejscu urazu, oraz ,,uruchamia” kontuzjowaną część ciała. A skoro o ćwiczeniach mowa, to tu warto podkreślić, że praca fizjoterapeuty nie byłaby tak efektywna, gdyby nie ,,pomoc” określonych sprzętów takich jak: specjalne materace, piłki, ciężarki itp. Same ćwiczenia z fizjoterapeutą, to przede wszystkim masaże, ale i gimnastyka pozwalająca na przykład na przywrócenie aktywności unieruchomionej kończyny.

Fizjoterapeuta – psycholog?

Umiejętności psychologiczne są ogromnie ważne w przypadku fizjoterapeutów, szczególnie w przypadku osób po wypadkach, którzy nie mogą poradzić sobie ze zmianą sytuacji życiowej. W podobnej sytuacji są seniorzy, którzy często czują się odtrąceni w życiu społecznym. Fizjoterapeuta w tym przypadku poprzez pracę i kontakt z pacjentem pełni role ,,motywatora” do dalszej pracy nad swoim ciałem, a zarazem poprawieniem jakości swojego życia.

Dodaj komentarz

Top