You are here
Home > Zdrowie > Czy można dezynfekować rany alkoholem?

Czy można dezynfekować rany alkoholem?

rany

Jeśli mamy do czynienia ze zranieniem, z wystąpieniem jakiejś rany, to wówczas oczywiście należy zastosować odpowiedni opatrunek wpierw stosując odpowiedni środek odkażający. Na rynku obecnie mamy do czynienia z dostępnością do szeregu różnych produktów specjalistycznych stosowanych właśnie do odkażania ran. Jeśli jednak niczego takiego nie mamy akurat pod ręką, to czy w takiej sytuacji można ranę zdezynfekować alkoholem? Wprawdzie alkohol posiada właściwości biobójcze i powszechnie mówi się o nim jako o idealnym środku do odkażania ran, ale w rzeczywistości nie należy do tejże kwestii podchodzić w taki sposób. Jeśli roztwór alkoholu, który będzie zawierał w sobie około 70% etanolu, zostanie zastosowany na skórę człowieka, to w przeciągu dwóch minut będziemy mieli do czynienia z usunięciem około 90% drobnoustrojów. 

Alkohol na skórę nieuszkodzoną

W rzeczywistości alkohol, roztwory alkoholowe mogą być zatem stosowane tylko i wyłącznie w odniesieniu do skóry nieuszkodzonej. Jeśli bowiem zastosujemy alkohol na rany otwarte, to wówczas dojdzie do pogłębienia się rany, dojdzie do uszkodzenia tkanek jak również do zjawiska bólu. Tym samym proces gojenia się rany zostanie znacząco opóźniony. Co zatem robić w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zranieniem i nie mamy do czynienia z dostępem do profesjonalnych środków dezynfekujących? Na pewno nie należy stosować wówczas zwykłego alkoholu, który jest przeznaczony do picia, gdyż wówczas nie osiągniemy wymaganych efektów, a wręcz sobie zaszkodzimy. Jeśli więc nie mamy do czynienia z dostępem do żadnych maści dezynfekujących, to jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie zastosowanie czystej wody. Warto także zaznaczyć, że jeśli oprócz rany, mamy do czynienia także z ciałem obcym wbitym do skóry, nie należy go usuwać, ale po przemyciu wodą, należy jak najszybciej udać się do lekarza celem uzyskania fachowej pomocy lekarskiej. Jak więc widać, mimo tego, że alkohol jest powszechnie uważany za świetny środek dezynfekujący, to w rzeczywistości nie powinien być on stosowany do odkażania otwartych ran. Stosowanie tylko na skórę oczywiście jest możliwe, ale można także zapytać o to, w jakich sytuacjach miałoby to być konieczne? 

Jeśli zatem mamy do czynienia ze zranieniem, to warto jest mieć przy sobie odpowiedni środek dezynfekujący. Warto jest taki podręczny środek zawsze mieć gdzieś przy sobie, warto jest go mieć w apteczce w samochodzie, a tym samym warto być po prostu przygotowanym na każdą możliwą sytuację, aby w razie jej wystąpienia móc odpowiednio zareagować. Nie jest prawdą, że alkohol odkaża rany, ponieważ jego bezpośrednie zastosowanie na występujące rany spowoduje tylko i wyłącznie większy ból, spowoduje pogłębienie się rany. Specjalistyczne środki dezynfekujące są oparte w swoim składzie na innych czynnikach niż alkohol i tym samym działają na otwarte rany w zupełnie inny sposób niż alkohol, działają w sposób jak najbardziej skuteczny. Dzisiaj nawet odradza się stosowanie wody utlenionej, ponieważ mamy dostęp do znacznie skuteczniejszych środków.

Dodaj komentarz

Top