You are here
Home > Rehabilitacja > Uraz stawu kolanowego

Uraz stawu kolanowego

uraz kolana

Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie każdego człowieka. Dzięki kolanom mamy zapewnioną stabilność i elastyczność. Pozwala na zginanie i wyprostowywanie nóg. Jest więc bardzo ważną częścią naszego ciała.

Dlaczego cierpimy z powodu urazów?

Kolano składa się z kilku części, takich jak wiązadła, kości, ścięgna, mięśnie i chrząstka. Jego uraz odnosi się do uszkodzenia tychże właśnie elementów. Jego leczenie zależy od tego, jak poważną odnieśliśmy kontuzję. Warto wspomnieć, że urazom stawu kolanowego można zapobiegać. Tuż po stawie skokowym, kolanowy jest drugim najbardziej obciążonym stawem. Aby zapobiegać kontuzjom należy, podczas uprawiania sportów, należy zakładać ochraniacze, ważne jest także obuwie i poprawność wykonywania ćwiczeń, w których owy staw bierze udział. Nie można także zapominać o rozgrzewce, która jest bardzo ważna. Można także uprawiać jogging czy pilates w celu poprawy elastyczności ciała i wzmocnienia mięśni.

Problemy z kolanem

Problemy ze stawem kolanowym u sportowców oraz osób aktywnych fizycznych nie są niczym niezwykłym i zdarzają się stosunkowo często. Najczęściej są to zwichnięcia, złamania, zapalenia ścięgna, uszkodzenia łękotek. Aby móc zacząć odpowiednio dobrać leczenie, należy skonsultować się z lekarzem, aby wydał diagnozę. Dopiero później można zadbać o powrót do zdrowia po jakimkolwiek urazie stawu kolanowego. Jeśli będzie to łagodne zwichnięcie lub naciągnięcie któregokolwiek elementu lekarz może najprawdopodobniej zalecić odpoczynek, jakieś okłady lub kompresy. W poważniejszych przypadkach może być niezbędny opatrunek, gips czy też operacja.

Dodaj komentarz

Top