You are here
Home > Zdrowie > Alergia – fakty i mity

Alergia – fakty i mity

alergia

Dosyć trudna choroba, z którą każdego roku styka się coraz szersza grupa osób. Mowa nie tylko o dzieciach, ale także o osobach dorosłych. Alergia jest poważnym schorzeniem, z którym należy walczyć. Istnieje wiele powszechnych twierdzeń na temat tego schorzenia, ale nie każde z tych stwierdzeń jest prawdziwe. Co zatem jest prawdą, a co tylko i wyłącznie mitem na temat alergii?

Choroba w każdym wieku

Na pewno mitem jest to, że alergia jest chorobą, która dotyka tylko i wyłącznie dzieci. Można spotkać się z takim stwierdzeniem, ale liczba osób, które spotkamy w poradni alergicznej świadczy o tym, że tak wcale nie jest. Czy alergia może być dziedziczna? Tutaj można jak najbardziej powiedzieć, że pewne osoby mają skłonności do alergii i wynika to właśnie z uwarunkowań genetycznych. Jeśli więc mieliśmy do czynienia z alergią u kogoś w rodzinie, to istnieje dosyć spore prawdopodobieństwo, że w kolejnych pokoleniach owa alergia również się pojawi. Przejdźmy do kolejnej tezy, która w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z prawdą.

Czym jest alergen?

Chodzi mianowicie o to, że reakcja alergiczna następuje bezpośrednio po zetknięciu się z czynnikiem, który ją wywołuje, czyli z alergenem. Oczywiście może mieć to miejsce, aczkolwiek nie zawsze. Alergia może się objawiać dopiero po pewnym czasie od kontaktu z alergenem, czego dowodem może być chociażby reakcja skórna. Skoro mowa była o pewnym obowiązującym micie, to w tym miejscu przychodzi wspomnieć o kolejnym stwierdzeniu, które jest prawdziwe. Chodzi mianowicie o nadmierną higienę. Oczywiście nikogo nie należy namawiać do zaprzestania higieny codziennej, ale nadmierne jej stosowanie, zbyt częste używanie środków myjących, środków dezynfekujących będzie powodować, że na naszej skórze nie będą funkcjonowały bakterie, które są naturalne dla skóry człowieka.

Zbytnia sterylność skóry powoduje, że układ odpornościowy traci czujność, a tym samym organizm człowieka jest w znacznie większym stopniu narażony na różnego rodzaju patogeny, w tym również na różnego rodzaju alergeny. Nieprawdą jest, że z alergii człowiek jest w stanie wyrosnąć, jeśli następuje ona w wieku dziecięcym. Jest to choroba, a więc tym samym wymaga ona leczenia. Jeśli więc owo leczenie nie zostanie podjęte, to tym samym będziemy mieli do czynienia z przerodzeniem się jej w astmę oskrzelową, a więc bardziej poważną chorobę. Równocześnie też nieprawdą jest to, że w każdym przypadku alergia będzie dawała takie same objawy. W odniesieniu do każdej osoby będziemy mogli mówić o nieco innych objawach alergicznych jak również będziemy mogli mówić o nieco innym nasileniu występujących objawów. Nie należy na objawy alergiczne stosować żadnych okładów z ziół, w tym z rumianku. To kolejny z mitów, ponieważ takie okłady na pewno nie pomogą, a wręcz mogą zaszkodzić. Jeśli mowa więc o alergii, to mamy do czynienia z wieloma różnymi mitami, w które wiele osób wierzy. Niesie to za sobą ryzyko różnych powikłań, niesie to za sobą ryzyko nieprawidłowego leczenia owej choroby. Tym samym zamiast poprawy samopoczucia, możemy mieć do czynienia z jego znaczącym pogorszeniem.

Dodaj komentarz

Top