You are here
Home > Zdrowie > Nadużywanie alkoholu – konsekwencje i skutki

Nadużywanie alkoholu – konsekwencje i skutki

alkoholizm

Wydaje się to być czymś oczywistym, iż sportowcy powinni unikać spożywania alkoholu. Dotyczy to zarówno sportowców zawodowych jak i amatorów. Każdy ma swój własny cel do zrealizowania, a spożywanie alkoholu taki cel może uniemożliwić lub przynajmniej ograniczyć. Wiemy niby, że alkohol nie idzie w parze z uprawianiem sportu i nie wpisuje się w sportowy styl życia. Powstaje jednakże pytanie o to, dlaczego tak naprawdę tak jest? Jakie są powody, dla których sportowiec powinien unikać spożywania alkoholu, a przynajmniej zdecydowanie powinien go ograniczyć?

Jak ograniczyć spożywanie alkoholu?

Owo ograniczenie dotyczy sporadycznych sytuacji, w których wypicie lampki wina czy też piwa nie będzie zupełnie kolidować z osiągnięciem celów sportowych. Jakie zatem są konkretne powody, dla których należy nie łączyć sportu z piciem alkoholu? Tych powodów jest co najmniej kilka. Alkohol w zwiększonych ilościach powoduje odwodnienie ludzkiego organizmu, co oczywiście stanowi istotny element blokujący możliwość skutecznego uprawiania sportu. Poza tym również jeśli nadużywamy alkoholu, jeśli pijemy go w zwiększonych ilościach, to jednocześnie też nasz organizm potrzebuje dosyć wydłużonego czasu na prawidłową regenerację.

Regeneracja ciała i układów wewnętrznych

Należy pamiętać o tym, że aspekt regeneracji w procesie treningowym jest niezwykle istotny. Jeśli mamy do czynienia z leczeniem jakiegoś urazu sportowego, to picie alkoholu będzie wpływać na opóźnienie okresu prawidłowej rehabilitacji pourazowej. W przypadku sportowców zawodowych ma to szczególne znaczenie. W dalszej kolejności należy wskazać na to, że alkohol wpływa na podniesienie ciśnienia krwi, co w połączeniu z intensywnym wysiłkiem może stanowić dla danej osoby nawet sytuację niebezpieczną. Alkohol jest tym elementem, który równocześnie też wpływa na utratę ciepła. Regulacja ciepłoty ciała na pewno ma bardzo duże znaczenie w kontekście możliwości wysiłkowych danej osoby uprawiającej sport. W dalszej kolejności należy wskazać, że picie alkoholu powoduje także utratę określonych witamin oraz minerałów. Reakcja danej osoby jest spowolniona, a w sporcie przecież owa reakcja musi być niemalże natychmiastowa jeśli oczywiście ktoś liczy na odniesienie sportowego sukcesu. To jeszcze nie wszystkie negatywne dla sportu skutki picia alkoholu. Ten bowiem ma również bardzo duże znaczenie w kontekście koncentracji oraz koordynacji ruchowej.

Mowa o znaczącym obniżeniu owych parametrów. Jeśli pijemy nieco więcej alkoholu, to musimy liczyć się z tym, że nasza tkanka tłuszczowa nie będzie spalana w zadowalającym tempie. Tym samym jeśli ktoś ćwiczy po to, aby wspomóc proces odchudzania, dodatkowe picie alkoholu może cały wysiłek zniweczyć. Na sam koniec musimy również wskazać na to, że picie alkoholu jest tym czynnikiem, który w znaczący sposób może przyczynić się do powstania stanów depresyjnych oraz samej depresji. Tym samym owe powody sprawiają, że zarówno amatorscy jak i zawodowi sportowcy w sposób zdecydowany powinni unikać spożywania alkoholu w zwiększonych ilościach lub powinni unikać go całkiem.

Dodaj komentarz

Top