You are here
Home > Dieta > Czy dieta ma wpływ na rehabilitację?

Czy dieta ma wpływ na rehabilitację?

czy-dieta-ma-wplyw-na-rehabilitacje

Stało się – doznałeś kontuzji i niezbędna jest rehabilitacja. Zastanawiasz się jednak, czy istnieją sposoby, aby sobie dodatkowo pomóc? Skrupulatna rehabilitacja jest bardzo ważna. Jej skuteczność możesz zdecydowanie poprawić, dzięki stosowaniu odpowiedniej diety. Dodatkowo zbilansowane żywienie pomoże Ci uchronić się przed zdobyciem kilku nadmiernych kilogramów, związanych z brakiem ruchu.

Jakich elementów powinna dostarczać “kontuzjowa” dieta?

Powszechnie uznawano, że galaretka wspomaga procesy zrastania się kości i przyspiesza regenerację stawów. Jednak nowe badania przeczą tej tezie – jej jedzenie wcale nie jest tak korzystne. Ba! do tego nadmiar żelatyny i ukrytych w niej związków może upośledzać wchłanianie wapnia. A przecież podczas rekonwalescencji chodzi właśnie o wapń! To wapń ma największy wpływ na odtworzenie zniszczonej tkanki kostnej. Do tego białko i witamina D – dzięki nim rehabilitacja powinna przynieść rezultaty znacznie szybciej.

To co jeść?

Przede wszystkim warto włączyć do diety produkty bogate w wapń. A najwięcej tego składnika znajdziesz w mleku, jogurtach, maślance, kefirze i chudym twarogu. Oprócz wapnia dostarczaj do organizmu od 100 do 120 gram białka dziennie. Białko zdecydowanie przyspiesza proces odzyskiwania sprawności. Ma na to wpływ fakt, że jest składnikiem budulcowym kości i przyspiesza regenerację tkanki mięśniowej. W jakich produktach znajdziesz tyle białka? Jest to na przykład ok. 350 g produktów zbożowych, jedno jajko, 50 gram chudej wędliny, 100 gram chudego twarogu, 2 lub 3 szklanki chudego mleka i 150 gram mięsa i ryb. A ryby to też świetne źródło witaminy D – przede wszystkim te tłuste: sardynki, szprotki, śledzie, łosoś, makrela. Witamina D odpowiada za mineralizację kości, a także działa pomocniczo w przyswajaniu fosforu i wapnia.

Na co trzeba uważać?

Okazuje się, że nie wszystkie produkty mleczne będą dla Ciebie korzystne w okresie rekonwalescencji. Mowa tutaj przede wszystkim o serach. Tych pleśniowych, topionych i żółtych. Wędliny także mogą mieć negatywny wpływ na organizm. Dlaczego? Ponieważ wszystkie te produkty dostarczają dodatkowo bardzo dużą ilość fosforu. Niestety jego nadmiar, może drastycznie wpłynąć na obniżenie poziomu wapnia. Podobnie ma się sprawa ze szczawianami – również mogą negatywnie zmniejszyć wchłanianie wapnia. Przez nie musisz uważać na szczaw, rabarbar i szpinak. Do tego dochodzi mocna herbata i kawa. Z kolei enzymy zawarte w soi utrudniają wchłanianie wapnia. Również niekorzystne może być nadmierne spożycie warzyw strączkowych oraz pieczywa razowego.

Zdrowie ważne przez całe życie

Zdrowe odżywianie powinno towarzyszyć Ci w całym życiu – nie tylko na etapie walki z urazem. Twój organizm będzie zdecydowanie lepiej pracować, gdy stale będziesz mu dostarczać optymalne ilości wartościowych posiłków. Nie traktuj rezygnacji ze słodyczy i szkodliwych składników jako karę – w końcu jesteś tym co jesz. Im zdrowsze jedzenie – Tym zdrowszy Ty.

Dodaj komentarz

Top