You are here
Home > Zdrowie > Dieta na zdrowy sen

Dieta na zdrowy sen

Przechodząc na dietę zazwyczaj kierujemy się chęcią szczupłej sylwetki. Często zapominamy jednak, że zdrowa dieta jest przede wszystkim korzystna dla naszego zdrowia, w tym także dla jakości naszego snu. Dziś bowiem jemy szybko, nieregularnie, a co najgorsze niezdrowo. W ostatnim czasie pojawiło się tyle diet, że często trudno zdecydować która z nich jest najlepsza. My postanowiliśmy więc powiedzieć więcej na temat kluczowych zasad żywieniowych.

Co jadać w ciągu dnia?

Doskonale wiemy, że białko to podstawowy budulec naszych mięśni i kości. Nie powinno go więc zabraknąć w naszej diecie. Bogatym źródłem białka są m.in. jajka, sery, jogurt naturalny, gotowane (najlepiej drobiowe) mięso, mleko, ryby, a także owoce morza. Równie ważnym punktem diety są węglowodany. Je znajdziemy przede wszystkim w warzywach, owocach, oraz takich produktach jak: otręby orzechów, kukurydza, makaron, ryż, kasze, czy razowe pieczywo.

Menu na kolacje

Jak już wyżej zostało wspomniane – białko jest bardzo ważnym składnikiem w każdej diecie. Należy jednak ograniczyć go w porze kolacji W zamian dostarcz organizmowi jak największą ilość błonnika i wyżej wspomnianych węglowodanów. Pamiętaj, by kolacje jeść nie później, niż dwie godziny przed snem.

Czego zatem unikać?

Przede wszystkim potraw tłustych. Staraj się unikać więc dań z restauracji typu fast food. Wyeliminować należy również słodycze, oraz słodko – słone przekąski.

A co z piciem?

W przypadku zdrowej diety liczy się nie tylko to co jesz, ale i to co pijesz. Unikaj więc głównie słodkich, gazowanych napojów, alkoholu oraz kawy w dużych ilościach. Jeśli chodzi o herbaty to czarna zawiera teinę, która ma działanie podobne do kofeiny. Warto więc zamienić ją na zieloną – nie tylko Cię uspokoi przed snem, ale i wspomoże Twój układ trawienny.

Nie tylko co jesz, ale i jak przygotujesz

W związku z tym jak najwięcej gotuj, najlepiej na parze, zwłaszcza warzywa i mięso. Jeżeli planujesz zjeść zupę nie zabielaj jej śmietaną. Do sałatki zamiast majonemu dodaj łyżkę oliwy. Jeżeli decydujesz się na smażone mięso to zamiast na maśle, smaż na oleju.

Zdrowa dieta to nie wszystko

W przypadku dobrej jakości snu dieta jest bardzo ważna. Zdrowy sen to taki, który da nam solidny wypoczynek w nocy. Przy dzisiejszym tempie życia zwykłe poduszki często nam nie wystarczą. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do spania. Swoje zdrowotne właściwości poduszki zawdzięczają piance z pamięcią z której są wykonane. O samych poduszkach, jak i odpowiedniej jakości snu można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Top