You are here
Home > Pilates > Pilates – świetny sposób na wzmocnienie mięśni

Pilates – świetny sposób na wzmocnienie mięśni

pilates

Aktywności fizycznych jest wiele. Nie każdy z nich jest uniwersalnym. Niemniej jednak jest taka forma ćwiczeń, która jest skierowana prawie do każdego. Mowa jest o pilatesie. Zyskał on bardzo dużą popularność, która jest oczywiście słuszna, ponieważ dzięki takiej aktywności fizycznej faktycznie można uzyskać bardzo wiele pozytywnego.

Co to jest pilates?

Pilates to nie są zwykłe ćwiczenia, ale też nie jest to coś bardzo skomplikowanego. Mowa jest o systemie ćwiczeń, w którym podstawą jest uzyskanie pewnej kontroli nad swoim ciałem. Dlatego też od samego początku pilates był nazywany kontrologią. System ćwiczeń został stworzony przez Josepha Pilatesa, aby wzmocnić w głównej mierze mięśnie głębokie. To grupa mięśni, które zasadniczo nie są wykorzystywane przy innego rodzaju aktywności fizycznej, a są one bardzo istotne. Pilates opiera się na prostych ćwiczeniach, ale jednocześnie też wykorzystuje specjalistyczny sprzęt, jakim mogą być reformery czy też krzesła do pilatesu.

Pilates dla każdego?

W zajęciach pilates udział bierze wielu ludzi. Powodem tego jest prostota ćwiczeń jak również brak konieczności odznaczania się wysokim poziomem kondycji fizycznej. Pilates nie wymaga wiedzy ani też specjalistycznych umiejętności. Niemniej jednak owe ćwiczenia na pewno wymagają tego, aby wykonywać je bardzo dokładnie.

Pilates to ćwiczenia, które są przeznaczone prawie dla każdej osoby, aczkolwiek mamy również pewne grupy, dla których jest on skierowany w sposób szczególny. Mowa jest mianowicie o:

– osobach borykających się z bólami pleców

– osobach po przebytych urazach, przechodzących proces rehabilitacji

– osobach chcących zadbać o prawidłową postawę swojego ciała

– osobach chcących zadbać o swoją sylwetkę ciała

– osobach chcących także odetchnąć, odpocząć psychicznie

Tym samym są to ćwiczenia bardzo dobrze sprawdzające się we współczesnej, pędzącej rzeczywistości.

Wyjątki od reguły treningu

Zawsze w takiej sytuacji powstaje pytanie czy pilates jest dobry dla każdego? Niestety nie zawsze. Pilates to ćwiczenia, które mogą powodować pewne skutki uboczne wśród takich osób jak te stwierdzoną osteoporozą, zakrzepicą, chorobami serca czy też w odniesieniu do kobiet w ciąży. Te choroby i sytuacje nie dyskwalifikują tych osób, aby nie mogły ćwiczyć pilatesu, ale powinny zachować one ostrożność i poinformować instruktora zajęć o swoich dolegliwościach, o swojej sytuacji zdrowotnej. Instruktor powinien tym osobom ułożyć specjalną formę ćwiczenia, aby im nie zaszkodziły.

Dodaj komentarz

Top