You are here
Home > Zdrowie > Czy dorosły człowiek potrzebuje więcej snu niż młoda osoba?

Czy dorosły człowiek potrzebuje więcej snu niż młoda osoba?

Sen jest bardzo istotnym elementem dla każdej osoby bez względu na wiek. Dzięki odpowiedniej ilości godzin przeznaczonych na sen można mówić o dobrym samopoczuciu. Poza tym również to właśnie sen jest tym elementem, w trakcie którego w organizmie człowieka zachodzi bardzo wiele różnych ważnych procesów.

Wpływ braku snu na organizm człowieka

Brak snu może być dla człowieka wręcz zabójczy. Przede wszystkim niewystarczająca ilość snu przejawia się w problemach z pamięcią oraz apatia. Do innych skutków braku snu można także zaliczyć:

– problemy z koncentracją

– brak odpowiedniej reakcji na zewnętrzne bodźce

– zaburzenia przemiany materii

– spadek odporności na infekcje

To wszystko może mieć o wiele dalej posunięte konsekwencje. Skoro brak snu prowadzi do problemów z przemianą materii, to kolejnym ze skutków jest otyłość oraz problemy z nadciśnieniem. Bardzo ważne w tym względzie jest nie tylko to, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość godzin przeznaczonych na sen, ale równocześnie też ważne jest to, aby nie kłaść się do łóżka zbyt późno i zasadniczo starać się zasypiać o tych samych, o zbliżonych do siebie porach. Ilość snu powinna być bezpośrednio dostosowana do wieku danej osoby, ponieważ ten aspekt ma kluczowe znaczenie.

Ile godzin powinniśmy spać?

Organizacja National Sleep Foundation opracowała bardzo ważne zasady związane z zapotrzebowaniem na sen uzależnionym od wieku danej osoby. Ma to znaczenie z wielu względów. Doskonale jest to odzwierciedlone chociażby w sytuacji noworodków, w sytuacji dzieci. W trakcie snu bowiem wytwarzany jest w zwiększonej ilości hormon wzrostu. Tym samym jeśli noworodek będzie miał do czynienia z zaburzeniami snu, to jednocześnie też będzie miał problemy z prawidłowym rozwojem, z prawidłowym wzrostem. Tym samym noworodki do trzech miesięcy wymagają aż 14 do 17 godzin snu na dobę. Niemowlaki do jedenastu miesięcy owa ilość zmniejsza się w granicach 12 do 15 godzin. Dzieci w przedziale od roku do dwóch lat wymagają 11 do 14 godzin snu na dobę. Z kolei dzieci w wieku od 3 do 5 lat wymagają już 10 do 13 godzin przeznaczonych na sen. Wraz z wiekiem ta ilość się zmniejsza, a w przypadku dzieci w wieku od sześciu od trzynastu lat wynosi ona 9 do 11 godzin. Gdy człowiek ma od 14 do 17 lat, potrzebuje już od 8 do 10 godzin na dobę. Jeśli chodzi o osoby w wieku od 18 do 25 lat, to wymagana ilość snu wynosi siedem do dziewięciu godzin na dobę. W wieku powyżej 65 lat owa ilość zmniejsza się do 7 – 8 godzin na dobę.

Tym samym nie jest prawdą, że osoba dorosła potrzebuje więcej snu niż osoba młoda. De facto może się wydawać, że osoba młoda nie wymaga zbyt wiele snu, a przynajmniej nie tak wiele jak osoba dorosła, która przecież każdego dnia pracuje przez kilka godzin. W rzeczywistości jednak to właśnie osoba młoda z uwagi na rozwój wymaga tego, aby na sen poświęcić więcej czasu w trakcie każdej doby. Oczywiście ilość snu jest również w dużej mierze uzależniona od trybu życia, jaki jest prowadzony przez daną osobę. Zmęczenie może bowiem dać znać o sobie.

Przeczytaj również: Szwedzkie poduszki ortopedyczne do spania

Dodaj komentarz

Top