You are here
Home > Rehabilitacja > Trening seniora – prawidłowa rehabilitacja

Trening seniora – prawidłowa rehabilitacja

trening seniora

Trenować i utrzymywać sprawność fizyczną na właściwym, na bardzo wysokim poziomie można i należy przez całe życie. Nawet jeśli mowa jest o wieku seniora, to nie jest to bynajmniej powodem do tego, aby przestać się ruszać, aby przestać uprawiać jakąkolwiek aktywność ruchową.

Senior powinien ćwiczyć

Wprost przeciwnie, właśnie w tym wieku szczególnie należy przywiązać uwagę do tego, aby ćwiczyć. Ma to bardzo istotne znaczenie dla utrzymania ruchomości stawów, dla kondycji serca, dla kondycji całego ciała. Oczywiście taki trening seniora powinien mieć odpowiednią formę i być dostosowany do możliwości danej osoby. Nie chodzi bowiem o to, aby się przeforsować, ale o to, aby mieć przyjemność z ćwiczeń oraz aby zachować właśnie dobrą kondycję przez wiele długich lat i aby równocześnie też zachować bardzo dobry stan umysłu, aby skutecznie wspomóc kondycję mózgu.

Jakie aktywności będą odpowiednie dla seniorów?

Możemy na wstępie wskazać na trzy formy aktywności fizycznej, które dla osób w wieku seniora jak najbardziej będą odpowiednie. Mowa jest o codziennej dawce spaceru, mowa jest o wchodzeniu po schodach jak również należy wskazać na jazdę na rowerze. Zwłaszcza w odniesieniu do tej ostatniej formy aktywności fizycznej można podkreślić, że na ścieżkach rowerowych w ostatnich latach można spotkać zwiększoną ilość seniorów, co oczywiście bardzo cieszy. To bardzo dobre propozycje dla starszych osób, ale nie są to bynajmniej wszystkie możliwości, jakie stoją przed nimi. Nie można bowiem nie wskazać tutaj na taką formę aktywności fizycznej, jaką jest pływanie. Można nawet powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych form pozwalających zadbać chociażby o właściwą kondycję kręgosłupa oraz wielu partii mięśniowych seniorów.

Joga dla seniorów

Spragnionym nieco większych wrażeń poleca się także jogę dla seniorów. To specjalne zajęcia, które są właśnie dedykowane osobom starszym. Takie zajęcia pozwalają seniorom uzyskać wyższy stopień sprawności fizycznej i umysłowej, a przy tym pozwalają także na łatwiejsze funkcjonowanie na co dzień. Ponadto również joga dla seniorów jest bardzo dobrym sposobem na to, aby skuteczniej móc radzić sobie ze stresem. Musimy w tym miejscu wskazać na pewien paradoks, z którym bardzo często się spotykamy. Chodzi mianowicie o to, że seniorzy bardzo często nie decydują się na aktywność fizyczną, na sport z obawy o ryzyko kontuzji. Jednakże w tym właśnie tkwi ów paradoks, że tak naprawdę brak owej aktywności na co dzień jest podstawowym powodem do tego, że owo ryzyko kontuzji jest większe. Tym samym znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest postawienie na to, aby owa aktywność fizyczna w codzienności seniora była obecna. Nawet jeśli mamy przed sobą pewne ryzyko wystąpienia kontuzji, to jednakże wymierne korzyści są znacząco większe. Aktywność fizyczna powinna być obecna w codzienności człowieka każdego dnia niezależnie od tego, w jakim wieku jest dana osoba. To podstawowy element do tego, aby móc mówić o zachowaniu dobrego zdrowia przez jak najdłuższy czas, przez bardzo wiele lat.

Dodaj komentarz

Top