You are here
Home > Rehabilitacja > Bóle kręgosłupa-jak zapobiegać i leczyć?

Bóle kręgosłupa-jak zapobiegać i leczyć?

ból kręgosłupa

Bóle kręgosłupa dotykają bardzo wiele osób. Można powiedzieć, że jest to schorzenie, które można nieco z przekąsem nazwać narodową bolączką Polaków. Do podstawowych przyczyn pojawienia się bólu kręgosłupa na pewno można zaliczyć niewłaściwą budowę fizjologiczną ciała, niewłaściwą budowę kręgosłupa, małą aktywność, uraz lub też chorobę, która prowadzi do zmniejszenia przestrzeni pomiędzy poszczególnymi kręgami. Siedząca postawa przyjmowana przez wiele godzin, siedzący tryb pracy to bardzo często pojawiająca się przyczyna pojawienia się bólu kręgosłupa. Jeśli chodzi o bóle kręgosłupa, to można wyróżnić te specyficzne oraz niespecyficzne.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Każdy ból kręgosłupa ma swoją konkretną przyczynę i każdy też powinien zostać odpowiednio, prawidłowo zdiagnozowany. Po postawieniu właściwej diagnozy, można przejść do etapu leczenia. W wielu przypadkach podejmowanym działaniem nie jest typowe leczenie, co raczej podjęcie określonych zabiegów rehabilitacyjnych. Do tych najpopularniejszych, najczęściej stosowanych zabiegów można na pewno zaliczyć terapię manualną, masaż medyczny, masaż tensegracyjny, kinezyterapię, PNF, kinesiotaping, neuromobilizację oraz fizykoterapię. Na czym polega pierwsza z wymienionych metod rehabilitacji? Terapia manualna, bo o niej w tym miejscu mowa, to działania polegające na dokonaniu korekcji wadliwych ustawień w stawach między poszczególnymi kręgami. Efektem prawidłowo prowadzonej terapii manualnej jest znaczące zmniejszenie ucisku powstałego w strukturach nerwowych rdzenia kręgowego. Jeśli chodzi o masaż medyczny, to jest to forma rehabilitacji, w której oddziałuje się na skórę człowieka, na tkankę mięśniową, na poszczególne stawy oraz aparat więzadłowy.

Różne formy rehabilitacji

Każda z form rehabilitacji kręgosłupa ma swój jasno określony cel. Każda z form ponadto jest kierowana do odrębnych form uszkodzeń, do odrębnych przyczyn powstawania bólu kręgosłupa. Istotnym elementem jest, jak już o tym wspomniano wcześniej, jest postawienie właściwej diagnozy. Jeśli bowiem owa diagnoza nie będzie prawidłowa, to również i rehabilitacja może nie być prowadzona w odpowiednim kierunku. Tym samym można w ten sposób nie tyle złagodzić ból pleców, co raczej doprowadzić do sytuacji, w której ów ból będzie się pogłębiać. Niezależnie od rodzaju uszkodzenia kręgosłupa, od rodzaju prowadzonej rehabilitacji, bardzo istotne jest to, aby ta była prowadzona przez wykwalifikowaną osobę. Niewłaściwie prowadzona rehabilitacja może bowiem spowodować bardzo poważne konsekwencje i dalsze uszkodzenie kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Top