You are here
Home > Pilates > Czy pilates jest dobry dla dzieci?

Czy pilates jest dobry dla dzieci?

czy-pilates-jest-dobry-dla-dzieci

Pilates w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularną formą treningów. Jego zalety związane z kształtowaniem prawidłowej postawy i zwiększeniem wytrzymałości doceniają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak czy jest to odpowiednia aktywność dla dzieci?

 

Czy pilates może być groźny dla dzieci?

 

Każdy sport może być groźny, jeśli źle się do niego zabierasz. Generalnie założeniami pilatesu jest nauka poprawnego ruchu – co ma owocować zmniejszeniem ryzyka wystąpienia dolegliwości bólowych i wad postawy. 

 

Pilates to nie tylko świetna profilaktyka, ale także potężne narzędzie w walce z już nabytymi problemami. Jego elementy doceniają fizjoterapeuci na całym świecie i wykorzystują w codziennej pracy. A to wszystko oznacza, że pilates może być świetną aktywnością zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. I nie, nie jest to sport wysokiego ryzyka. Ćwiczenia pod okiem doświadczonych instruktorów pilatesu ograniczają możliwość kontuzji do minimum. 

 

W końcu pilates powstał także po to, aby wspomagać leczenie kontuzji. Każdy sport uprawiany bez wiedzy zawsze będzie stanowić zagrożenie – i to bez znaczenia czy ktoś jest dorosły, czy jest jeszcze dzieckiem.Jednakże każdy rodzaj aktywności warto najpierw skonsultować z lekarzem. 

 

Pilatesowe korzyści dla dziecka

 

W świecie w którym coraz szybciej elektronika wnika w życie człowieka, ważne jest, aby dziecko otrzymywało konkretną porcję ruchu, ale i wyciszenia. Pilates świetnie wpłynie na budowanie poprawnej postawy ciała dziecka – długie godziny spędzone w szkole na pewno nie mają dobrego wpływu na kręgosłup. Ćwiczenia mają pozytywny wpływ na całe ciało – rozciągają, uelastyczniają i wysmuklają. Ku uciesze niektórych dzieci – pilates nie jest związany z nadmiernym wysiłkiem. To przyjemna dawka aktywności bez wylewania siódmych potów. A to zdecydowanie przekonuje dzieci – szczególnie te starsze – do ćwiczeń. 

 

Z punktu widzenia rodzica, cieszyć będzie fakt, że pilates uruchamia mięśnie i kręgosłup, wymuszając przyjmowanie innych pozycji niż zwyczajowo. No nie ma się co kłócić, pozycja siedząca to domena dzisiejszych czasów. A pilates pozwala przestać się garbić i uniknąć niezdrowego wyciągania głowy przed siebie podczas pracy przy komputerze. Dzieci dopiero nabierają różnych nawyków związanych z siedzeniem – pilates to świetne rozwiązanie, które pokaże dzieciom jak naturalnie utrzymać prawidłową postawę. 

 

Kolejną fantastyczną zaletą pilatesu jest odciążenie kręgosłupa – ciężki plecak i siedzenie w ławce zdecydowanie nie sprzyjają wygodzie. Pilates potrafi też świetnie wyciszać. Są to wolne i spokojne ćwiczenia, które przy odpowiedniej atmosferze potrafią uspokoić głowę i okiełznać dziecięce temperamenty.

 

Jak zacząć trenować?

 

Na pewno nie na własną rękę – szczególnie jeśli nigdy nie miałeś nic wspólnego z pilatesem. Ten rodzaj aktywności wymaga niezwykłej precyzji, bo dopiero za nią kryją się zadowalające efekty. Najlepiej jest znaleźć w okolicy profesjonalne studio pilatesu – jeszcze kilka lat temu mógł być to duży problem. Jednak moda na pilates zagościła w Polsce na dobre – a trening pod okiem eksperta, pozwoli Ci być naprawdę spokojnym o zdrowie Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Top