You are here
Home > Bez kategorii > Rozciąganie do wysokich kopnięć

Rozciąganie do wysokich kopnięć

rozciąganie

Aktywność fizyczna może mieć różną postać. W tym względzie wiele osób stawia na różne sztuki walki, w tym między innymi taekwondo. W każdym sporcie, w każdej aktywności fizycznej ważna jest nie tylko właściwa technika, regularność, ale niezwykle istotnym elementem jest na pewno odpowiednia rozgrzewka. To od niej zależy skuteczność prowadzonych ćwiczeń oraz ograniczenie możliwości odniesienia jakichś kontuzji i urazów. Mówiąc o rozgrzewce, należy wskazać na takie pojęcie, jakim jest rozciąganie poszczególnych partii mięśniowych. Każda aktywność wymaga nieco innego podejścia do owego rozciągania. Tak też jest w odniesieniu do stosowania wysokich kopnięć w sztukach walki. Tutaj potrzeba jest szczególnego rozciągania, szczególnej rozgrzewki, aby zachować zdrowie.

Jak się rozciągać?

W takich sztukach walki jak taekwondo wysokie kopnięcia są podstawą. Bez rozgrzewki owe wysokie kopnięcia nie są możliwe do wykonania. Tutaj trening elastyczności jest jedną z kluczowych kwestii. Rozciąganie to nic innego jak zwiększenie ruchomości poszczególnych stawów. Jeśli chodzi o wysokie kopnięcia, to najważniejszym elementem jest uzyskanie maksymalnego rozciągnięcia w obrębie stawów biodrowych. Dlatego też powinno się przeprowadzić rozciąganie dynamiczne. Owo rozciąganie polega na tym, iż poruszamy poszczególnymi partiami ciała i następnie zwiększamy coraz bardziej zakres wykonywanych ruchów. W każdym wykonywanym ćwiczeniu mamy do czynienia z ośmioma do dwunastu powtórzeń. Istotne jest to, aby nie przetrenować mięśni, gdyż staną się one mniej elastyczne. Po sesji rozciągającej dana osoba powinna osiągnąć maksymalny zakres ruchu w poszczególnych stawach. Do ćwiczeń rozciągających do wysokich kopnięć możemy zaliczyć:

– wymachy nogi w przód,

– wymachy nogi w bok,

– wymach nogi w tył,

Przed przystąpieniem do właściwego rozciągania należy przeprowadzić także odpowiednią rozgrzewkę. Może ona sprowadzać się chociażby do truchtu czy też do obrotów w obrębie stawów. W odniesieniu do powyższych ćwiczeń, warto jest wykonać dziesięć powtórzeń na każdą nogę w trzech seriach. Istotne, aby pierwsze powtórzenie nie uwzględniało maksymalnie podniesionej nogi. Obciążenia bowiem należy stopniować.Więcej dowiesz się na stronie.

Rozciąganie jest jednym z kluczowych elementów w sztukach walki, a zwłaszcza w taekwondo. To sztuki walki, w których wykorzystywane jest właśnie wysokie kopnięcie jako jeden z podstawowych ruchów. Nie można tych wysokich kopnięć wykonywać bez odpowiedniego rozciągnięcia. To bowiem może skutkować bardzo poważnym urazem, a poza tym nie osiągniemy zamierzonego celu.

Dodaj komentarz

Top