You are here
Home > Zdrowie > Czy warto spać przy otwartym oknie?

Czy warto spać przy otwartym oknie?

Spanie przy otwartym oknie to zwyczaj, który jest preferowany przez niektóre osoby. Z kolei druga część osób wprost przeciwnie unika takiego zwyczaju. Spanie przy otwartym oknie ma jednak pewne zalety, ale ma także i pewne wady. Jeśli by je wszystkie złożyć na szali, to zdecydowanie więcej korzyści jest właśnie z tego, że na noc otwieramy nasze okna, a przynajmniej je uchylamy. Zwolennicy tego zwyczaju wskazują na to, że w ten sposób mamy do czynienia z bardzo dobrym przewietrzeniem mieszkania. Przeciwnicy z kolei wskazują na to, że w ten sposób można się przeziębić.

Zalety spania przy otwartym oknie

Istnieje sporo wyraźnych zalet tego, że zasypiamy przy otwartym oknie. Nie jest na pewno prawdą to, że w ten sposób możemy szybko się przeziębić. Oczywiście jeśli za oknem jest silny mróz, mocny wiatr, to na pewno nie zaleca się przez całą noc mieć otwartego okna. Jeśli jest silny wiatr, to wcale nie zaleca się pozostawiania okna otwartego w czasie, kiedy domownicy udają się na spoczynek. Jednakże w każdej innej sytuacji wskazuje się na spanie przy otwarty oknie jako na bardzo pozytywnie wpływające na zdrowie oraz na samopoczucie człowieka. Jakie zatem konkretne zalety można wymienić? Wskażemy na:

  • jest to najlepszy sposób na to, aby hartować organizm
  • szybkie zwiększenie ogólnej odporności człowieka
  • zmniejszona ilość dwutlenku węgla w pomieszczeniu
  • większe dotlenienie organizmu, co ma swoje przełożenie na lepszą jakość snu oraz na lepsze funkcjonowanie człowieka w ciągu dnia

Tych zalet jest sporo i są one bardzo silnym argumentem za tym, aby uchylić okno na czas snu. Organizm człowieka bardzo szybko przyzwyczaja się do nieco niższych temperatur, a zatem nie jest wytłumaczeniem to, że w sypialni będzie nieco chłodniej. Jeśli komuś faktycznie jest zimno, to może przecież przykryć się kołdrą oraz nałożyć na stopy skarpetki.

Wady spania przy otwartym oknie

Spanie przy otwartym oknie ma swoje zalety, ale ma także swoje wady. Trzeba o nich jasno powiedzieć, aby mieć realny obraz sytuacji. Co zatem można uznać za wadę spania przy otwartym oknie? Na pewno jeśli ktoś nie zachowa pewnych zasad, jeśli otwiera okno przy bardzo niekorzystnej pogodzie, przy bardzo niskiej temperaturze, przy dużym wietrze, to wówczas może dojść do szybkiego wychłodzenia organizmu, do zbyt szybko następujących zmian. Należy zatem baczyć, aby w tym względzie zachować swoisty zdrowy rozsądek. Ponadto również jeśli mówimy o wadach takiego rozwiązania, to możemy wskazać chociażby na to, że bez odpowiedniego zabezpieczenia, człowiek może narazić się na uporczywe komary oraz innych nieproszonych gości w domu. Dlatego też otwierając okno w trakcie snu należy odpowiednio zabezpieczyć się także przed owymi komarami oraz innymi owadami.

Spanie przy otwartym oknie to de facto bardzo dobry zwyczaj, na który warto postawić, który wiąże się z bardzo wymiernymi i bardzo dużymi korzyściami dla człowieka, dla jego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Dlatego nawet mimo pewnych wad, to rozwiązanie warto wdrożyć w swoją codzienność.

Polecamy przeczytać: Poduszki ortopedyczne do spania – dlaczego warto?

Dodaj komentarz

Top