You are here
Home > Regeneracja > Jak polepszyć regenerację podczas snu?

Jak polepszyć regenerację podczas snu?

Sen jest niezwykle ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Wpływa on na wiele aspektów związanych ze zdrowiem oraz z dobrym samopoczuciem człowieka. Między innymi sen jest kluczowym elementem związanym z regeneracją człowieka. Sen jest zatem bardzo ważny w odniesieniu do sportowców jak również w odniesieniu do każdego człowieka. Odpowiednia regeneracja poprzez sen wpływa także na wydajność człowieka w ciągu całego dnia. Dlatego też warto jest zadbać nie tylko o to, aby przespać odpowiednią ilość godzin w trakcie nocy jak również o to, aby jakość owego snu była odpowiednia.

Sen i regeneracja

Sen posiada właściwości regeneracyjne. Wpływa na odporność człowieka, na zdolności koncentracji, na bardzo wiele różnych aspektów. Właściwa dawka snu, a zatem także właściwa dawka regeneracji jest bardzo ważna w kontekście osób borykających się z różnymi schorzeniami. Między innymi mowa jest tutaj o osobach cierpiących na cukrzycę. W ich przypadku zdrowy sen jest szczególnie ważny w kontekście przebiegu owej choroby.

Sen w kontekście uprawiania sportu

Regeneracja poprzez sen jest szczególnie istotna dla osób uprawiających sport. Zbyt mała ilość snu ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszoną produkcję testosteronu, a to z kolei może mieć wpływ na rozrost masy mięśniowej. Poza tym w trakcie snu w organizmie człowieka zmniejszeniu ulega wydzielanie się kortyzolu, który jest uważany za hormon stresu. Zbyt wysoki poziom stresu ma bezpośrednie przełożenie na kwestię związaną z odkładaniem się tkanki tłuszczowej. To, co jest bardzo ważne z punktu widzenia sportowców, to odpowiednia regeneracja mięśni, co zachodzi w głównej mierze właśnie podczas snu.

Jak zadbać o lepszą regenerację?

Dbałość o lepszą regenerację to po prostu dbałość o lepszą jakość samego snu. Dotyczy to nie tylko sportowców, ale tak naprawdę dotyczy to każdego człowieka. Mówiąc o śnie, należy wskazać na to, że jest on podzielony na konkretne fazy. Bardzo ważna dla zagadnienia właściwej regeneracji jest faza snu głębokiego, czyli inaczej mówiąc faza NREM, w trakcie której mamy do czynienia z brakiem intensywnego ruchu gałek ocznych. Mówiąc zatem o właściwej dbałości o zdrowy sen, należy wskazać na to, aby nie koncentrować się tylko i wyłącznie na krótkotrwałych drzemkach, ale aby poświęcić na sen co najmniej 7 do 9 godzin  na dobę. Należy zadbać o jakość owego snu zasłaniając rolety w oknach i odcinając się od wszelkich możliwych bodźców, które mogłyby zakłócić ciągłość owego snu.

Pojęcia snu i regeneracji są ze sobą nierozłącznie powiązane. Kilka godzin przeznaczonych na sen nie musi wcale oznaczać właściwej regeneracji organizmu, dlatego też należy szczególną uwagę poświęcić nie tylko na ilość snu, ale także na jego jakość. Brak działań podejmowanych w tymże zakresie może powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, które będą się odnosić nie tylko do kwestii regeneracji organizmu, ale równocześnie też będą one miały wpływ na całokształt zdrowia danej osoby, na jej codzienne samopoczucie.

Polecamy również: Poduszki ortopedyczne – skuteczne rozwiązanie dla lepszej jakości snu

Dodaj komentarz

Top