You are here
Home > Sprzęt > Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Poduszki ortopedyczna, także zwane ergonomicznymi są istotnym elementem dla odpowiedniej pielęgnacji kręgosłupa podczas snu i pozycji siedzących. O ile świadomość ludzi, co do właściwości tego produktu szybko rośnie, o tyle nieco gorzej wygląda sprawa z jej odpowiednim wyborem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych poduszek ortopedycznych. Dzielą się zarówno na materiał, z którego są wykonane, jak i firmę oraz przeznaczenie. Kwestię wyboru należy rozpocząć o zadania pytania, w jakiej pozycji odbywa się sen. W zależności od tego, czy jest to pozycja boczna, plecy, czy też brzuch dobiera się odmienne rozwiązanie. Niżej zostanie opisany każdy z tych wariantów.

Pozycja boczna

W tym przypadku kluczową sprawę odgrywa odpowiednie wypełnienie przestrzeni znajdującej się miedzy głową, a materacem. Odpowiednio dobrana poduszka uniemożliwi wygięcie kręgosłupa na odcinku szyjnym. Dopiera się tutaj wariant, który jest wyprofilowany klasycznie, a jego wysokość w najwyższym punkcie będzie odpowiadać szerokości ramienia.

Pozycja na plecach

Dla osób, u których sen występuje właśnie w taki sposób odpowiednia będzie poduszka profilowana posiadająca dodatkowe podcięcie pod głową. Dzięki temu głowa będzie stabilizowana w prawidłowy sposób. Można z niej korzystać śpiąc na boku z jedną uwagą – osoby, które przesypiają noc na plecach powinny wybierać poduszkę ortopedyczną o niższej wysokości niż te, które robią to na boku.

Pozycja na brzuchu

Tutaj niestety występuje największy problem. Jest to najmniej korzystny wariant dla kręgosłupa. Z tego powodu nie powinno korzystać się z poduszek profilowanych. W większości przypadków powodują ułożenie szyi i kręgosłupa w nienaturalnej pozycji, ponieważ są zbyt wysokie. Dużo lepiej sprawdzą się poduszki z miękkiej pianki o niewielkiej wysokości lub specjalna poduszka przeznaczona do spania na brzuchu.

Wybór

Wybór w zależności na kształt i wysokość został omówiony. Należy jeszcze poruszyć kwestię samego materiału, z jakiego będzie wykonana dana poduszka. Powinno się głównie wybierać produkty wykonane z elastycznego materiału dostosowującego się do kształty głowy, który będzie uwalniał od nacisku. Odpowiednim przykładem będzie pianka termoelastyczna z dodatkiem lateksu. Należy mieć na uwadze, że nie może być zbyt twarda. Mogą być także wyprodukowane ze zwykłej pianki poliuretanowej, które są najłatwiej dostępne w wielu hipermarketach za niskie pieniądze. Niestety zazwyczaj są kiepskiej jakości i nie dadzą odpowiedniego komfortu snu. Nadadzą się również te wykonane z zimnej pianki. Powinno się pomyśleć o poduszkach sprawdzonych firm będących długo na rynku. Może być to gwarantem na to, że pieniądze zostały wydane słusznie. Podsumowując. Poduszkę ortopedyczną należy wybrać w zależności od tego, w jakiej pozycji odybwa się sen. Należy pamiętać o jej odpowiednim materiale i jakości. Wpływa na nią sam surowiec, jak i kształt oraz regulacja wysokości. Odpowiednio dobranego produktu powinno się szukać w ofertach sprawdzonych firm, które są jak najdłużej na rynku.

Dodaj komentarz

Top