You are here
Home > Rehabilitacja > Jak rehabilitować staw kolanowy?

Jak rehabilitować staw kolanowy?

Zdajemy sobie sprawę, że do urazów stawu kolanowego może dochodzić szybko i w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Jeśli więc już doszło do wypadku, pojawiała się opuchlizna, zaś kolano boli powinniśmy udać się do lekarza ortopedy, aby podjąć konieczne leczenie. Z całą pewnością ortopeda usztywni naszą nogę, zaś po zdjęciu gipsu trzeba przejść długi okres rehabilitacji, aby staw kolanowy znów odzyskał dawną sprawność.

Rehabilitacja w domu

Naturalnie, jeżeli uraz był niegroźny, rehabilitację stawu kolanowego możemy prowadzić we własnym domu. W tym przypadku mamy możliwość wykonywania prostych ćwiczeń izometrycznych, które to wykonywane systematycznie, sprawią, że kolano na powrót stanie się sprawne. Oczywiście prowadzać samodzielnie rehabilitację, we własnym domu powinniśmy pamiętać o systematyczności i często wykonywać ćwiczenia, albowiem wtedy szybciej przyniosą nam oczekiwane rezultaty. Znakomitym źródłem informacji o właściwym sposobie wykonywania ćwiczeń jest Atlas Ćwiczeń KFD. Jeśli zachowamy umiar w naszych ćwiczeniach i będziemy wykonywać je prawidłowo, nie uszkodzimy naszego stawu ponownie. Zbyt wielki wysiłek jednak nie może być zastosowany, a ćwiczenia są proste i nie musimy wykazywać się profesjonalną wiedzą, aby je wykonywać.

Rodzaje rehabilitacji

Jeśli nie chcemy samodzielnie rehabilitować naszego uszkodzonego stawu kolanowego, możemy skorzystać z fachowych metod, które to dziś często są wykorzystywane w rehabilitacji i które przynoszą naprawdę doskonałe i szybkie efekty. Warto wiec postawić na jedną z nich: Pole magnetyczne zmniejsza obrzęk stawu skokowego, zaś ból spowodowany urazem nie jest już tak trudny do zniesienia

  • Prądy interferencyjne to prądy, które nakładają się na siebie w głębi naszego ciała. Jeśli zastosujemy sztucznie wytworzony prąd i cztery elektrody przyłożymy do chorego miejsca na pewno zadziała on przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie.
  • Jonoforeza jest zabiegiem w trakcie, którego do chorego kolana są przykładane dwie elektrody. Pierwsza elektroda nasączona jest lekiem o charakterze przeciwzapalnym, zaś po uruchomieniu obu tworzy się pole elektryczne, które wtłacza lek.
  • Sonoforeza to zabieg, który w leczeniu urazu stawu kolanowego wykorzystuje ultradźwięki. Dodatkowo zabieg ten także działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.
  • Kioterapia to zabieg w wyniku, którego ze specjalistycznej dyszy wydobywa się para azotu. Jest ona oziębiona do -160 stopni Celsjusza, a tym samym świetnie i szybko likwiduje ból oraz stan zapalny.
  • Kinezyterapia to ostatnia metoda godna polecenia, aby rehabilitować staw kolanowy. Jest to po prostu gimnastyka, jaka to wykonywana jest pod okiem fachowego i profesjonalnego fizjoterapeuty. Możemy wykonywać tutaj szereg ćwiczeń, zarówno z obciążeniem, bez obciążenia jak i w basenie.

Dodaj komentarz

Top