You are here
Home > Rehabilitacja > Kinezjotaping – popularna terapia kontuzji

Kinezjotaping – popularna terapia kontuzji

kinezjotaping

Bolesne kontuzje to problem, który może dotknąć każdego, nie tylko osoby aktywnie uprawiające sport. Różne urazy zmuszają do przerwania treningu, są przyczyną bólu i ograniczenia sprawności, co może również utrudniać codzienne życie. Dlatego warto poszukać rozwiązań, które pozwolą na szybszy powrót do zdrowia. Coraz większą popularnością cieszy się między innymi tak zwany kinezjotaping. Na czym polega ta metoda i czy rzeczywiście jest skuteczna?

Na czym to właściwie polega

Kinezjotaping polega na oklejaniu ciała specjalnymi plastrami. Materiał, z którego zostały wykonane, opatentowano w Japonii i tam po raz pierwszy wprowadzono go do użytku. Charakteryzuje się on przede wszystkim bardzo dużą elastycznością. Plastry wykorzystywane w terapii są cienkie i rozciągliwe, składają się jedynie z warstwy materiału oraz kleju, dlatego nie ograniczają swobody ruchu. Noszenie plastrów nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności oraz w uprawianiu sportu, co ma spore znaczenie dla osób, którym zależy na codziennych treningach.

Plastry wykorzystywane do kinezjotapingu początkowo stosowano wyłącznie w celach medycznych. Były popularne wśród japońskich chirurgów i ortopedów, którzy używali ich do rozluźniania mięśni i wspomagania rehabilitacji po różnych kontuzjach. Jakie efekty osiągano dzięki tej metodzie? Pozwalała przede wszystkim na zmniejszenie obrzęku skóry i stanów zapalnych, a także poprawiała krążenie krwi. Dzięki właściwemu naklejeniu plastra można także zredukować odczuwany ból.

Wkrótce kinezjotaping zyskał dużą popularność wśród sportowców. Z możliwości, które daje naklejanie kolorowych taśm korzystały największe sławy światowego sportu, takie jak David Beckham. Ich pozytywne opinie o tej metodzie terapii różnych kontuzji miały ogromny wpływ na wzrost zainteresowania japońskim rozwiązaniem.

Stosowanie kinezjotapingu

Wskazania to stosowania kinezjotapingu obejmują wiele różnych problemów z układem ruchu, między innymi stany pourazowe mięśni i stawów, ból kręgosłupa, wady postawy, zwichnięcia, skręcenia oraz stłuczenia. Kolorowe taśmy pomagają także poprawić krążenie krwi oraz limfy, co pozwala ma szybszą regeneracje tkanek oraz zmniejszenie obrzęków. Mogą być stosowane nie tylko przez sportowców, ale również przez wszystkie osoby, które cierpią z powodu wymienionych dolegliwości. Jest to bezpieczna metoda, która pozwala na szybsze odzyskanie sprawności bez skutków ubocznych. Dlatego kinezjotaping w domu z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.

Wykorzystanie kolorowych taśm to prosta metoda, którą może stosować praktycznie każdy, bez obawy o ograniczenie swobody ruchów, brak komfortu oraz wystąpienie niekorzystnych skutków ubocznych. Jest nie tylko bezpieczna, ale także stosunkowo prosta do stosowania, dlatego z plastrów można korzystać samodzielnie w domu, przynosząc sobie ulgę i wspomagając leczenie.

Dodaj komentarz

Top