You are here
Home > Zdrowie > Kurkuma i jej właściwości

Kurkuma i jej właściwości

kurkuma

Kurkuma jest bardzo niedocenioną przyprawą w naszej kulturze. Posiada wiele właściwości zdrowotnych, ze względu, na które powinna nam towarzyszyć w kuchni na co dzień. Podstawowe dobro, jakie ze sobą niesie to silne działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Niewiele osób wie, że przyprawa ta pomaga w walce z Alzheimerem i nowotworami.

Co zawiera kurkuma?

Kurkuma zawiera kurkuminę, która jest substancją aktywną odpowiedzialną za te wszelkie dobrodziejstwa. Jest to też naturalny antybiotyk oraz składnik, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego. Zawarte w niej związki sprawiają, że komórki układu nerwowego szybciej się namnażają i różnicują. Udowodniono, że dodawanie szczypty kurkumy do codziennych potrwa nie zmienia ich smaku, a wpływa pozytywnie na zdolności umysłowe. Olejki eteryczne w niej zawarte działają przeciwrzodowo i wiatropędnie. W okresie jesienno zimowym jest ona szczególnie istotna w naszej diecie, gdyż wspomaga odporność. Napary z kurkumy świetnie sprawdzają się w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych oraz w czasie przeziębienia. Warto wspomnieć, iż kurkuma ma zbawienny wpływ na nasze serce. Chroni go przed chorobami, zmniejsza poziom cholesterolu i poprawia krążenie.

Kurkuma a uroda

Kurkuma znalazła swoje zastosowanie również w kosmetologii. Zrobiona z niej maseczka wpływa pozytywnie na naszą cerę, pomaga w walce z trądzikiem, zmarszczkami i przebarwieniami. Poprawia koloryt skóry i daje cudowne uczucie odświeżenia. Trzeba pamiętać, że kurkuma to również barwnik, więc do zmycia maseczki najlepiej używać papierowych ręczników.

Dodaj komentarz

Top