You are here
Home > Sport > Ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające

ćwiczenia rozciągajace

Wiele form aktywności fizycznej wymaga tego, aby podczas rozgrzewki wykonać określone ćwiczenia rozciągające. Są one inaczej zwane stretchingiem i można wyróżnić wiele ich rodzajów. Warto dodać, że ten rodzaj ćwiczeń powinien znaleźć swoje miejsce nie tylko przed treningiem, ale także po jego zakończeniu. Dlaczego owe ćwiczenia są niezbędne? Ogólnie można zetknąć się ze stwierdzeniem, że dzięki temu można zapobiegać kontuzjom. I jest to prawda.

Odpowiednie ćwiczenia

Jednakże powstaje także pytanie dlaczego akurat takie ćwiczenia będą odpowiednie? Przy ciężkim treningu każdy mięsień może się kurczyć oraz naprężać. Efektem jest jego większa sztywność oraz skracanie. Rezultatem tego jest niewłaściwa cyrkulacja krwi wokół mięśnia i w nim samym oraz nierównomierne rozłożenie sił w mięśniach. Efektem jest właśnie kontuzja. Ćwiczenia rozciągające powodują, że mamy do czynienia z rozluźnieniem mięśni oraz zwiększonym napływem krwi w ich obręb. Zwiększa się ruchomość mięśni, a tym samym ich elastyczność. Mowa jest o przyspieszeniu procesu regeneracji mięśni, mowa jest także o zwiększeniu ruchomości poszczególnych partii mięśniowych.

Różnorodność ćwiczeń

Możliwości w zakresie wykonywania ćwiczeń rozciągających jest bardzo wiele. Wykonuje się je zarówno przed treningiem jak i po jego zakończeniu. Stosowanie ich tylko w jednej opcji może nie uchronić nas przed różnymi urazami i kontuzjami. Ćwiczenia rozciągające pozytywnie wpływają nie tylko na pracę ludzkich mięśni, ale ponadto na pracę więzadeł oraz elastyczność ścięgien człowieka.

Dodaj komentarz

Top