You are here
Home > Zdrowie > Menopauza i jej objawy

Menopauza i jej objawy

menstruacja

Menopauza jest zjawiskiem, przed którym wiele kobiet usilnie się broni. To zjawisko zmian zachodzących w kobiecym organizmie, aczkolwiek ma ono bardzo znaczący wpływ na kobiecą psychikę. Menopauza to zjawisko przejścia ze stanu płodności do bezpłodności. Ludzki organizm przestaje produkować jajeczka, a tym samym zanika także miesięczne krwawienie.

Czym jest menopauza

Menopauza jest związana z bardzo poważnymi zmianami zachodzącymi w gospodarce hormonalnej. Jednocześnie też kobiecie towarzyszy w tym czasie wiele zmian zewnętrznych, można mówić w tym okresie o wielu dolegliwościach. Do tego zagadnienia jednakże należy podejść w sposób indywidualny. Menopauza pojawia się statystycznie pomiędzy 45 oraz 55 rokiem życia. W niektórych przypadkach można mówić o wcześniejszym przejściu w fazę menopauzy. W tym czasie kobiety mogą odczuwać uderzenia gorąca, wahania nastrojów, zwiększenie wagi ciała. Mimo, że menopauza zazwyczaj występuje w wymienionym wyżej zakresie wiekowym, to kilka lat wcześniej możemy mieć do czynienia z fazą perimenopauzalną.

Jest to okres, w którym płodność kobiety już się obniża. Mamy wówczas do czynienia z nieregularnym miesiączkowaniem, mamy do czynienia także z pewnymi objawami, które towarzyszą właśnie samej menopauzie. Tenże okres jest podstawą do tego, aby bardziej zadbać o swoje zdrowie, gdyż wówczas mamy większe zagrożenie wystąpienia chorób związanych z kobiecymi narządami płciowymi. Tym samym w okresie menopauzy bardzo istotne jest szczególne zadbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Dodaj komentarz

Top