You are here
Home > Pilates > Pilates – natychmiastowa pomoc dla ciała

Pilates – natychmiastowa pomoc dla ciała

pilates

Ruch fizyczny jest dla współczesnego człowieka czymś bardzo istotnym. To od niego zależy kondycja i zdrowie. Jednym z elementów, który w dużej mierze towarzyszy współczesnemu człowiekowi jest ból pleców. Jest to bardzo poważny problem, ponieważ u jego podstaw leżą różne choroby kręgosłupa, skrzywienia kręgosłupa. Siedzący tryb życia prowadzi do trudno odwracalnych zmian, które mogą powodować nawet unieruchomienie człowieka. Dlatego też aby móc mówić o właściwej dbałości o zdrowie kręgosłupa, warto zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną na co dzień. Jedną z najlepszych form owej aktywności w tym względzie są zajęcia pilates.

Dlaczego pilates?

Dlaczego akurat pilates jest tą najbardziej odpowiednią formą ćwiczeń dla zbolałych pleców? Powodem podstawowym jest fakt, że dzięki tym ćwiczeniom wzmacniane są mięśnie głębokie, mięśnie grzbietu, które przy innych formach aktywności nie są uaktywniane. Pilates to ćwiczenia bardzo proste, nie obciążające zbyt mocno organizmu. Nie wymagają one posiadania szczególnych umiejętności, wiedzy ani też wysokiego poziomu kondycji. Wymagają natomiast bardzo dokładnego wykonywania każdej pozycji ćwiczeniowej. Poza wzmocnieniem mięśni i tym samym pozbyciem się bóli pleców, można także wskazać na inne pozytywne efekty trenowania pilatesu. Mowa jest o:

– zwiększeniu elastyczności wszystkich mięśni,

– uzyskanie prawidłowej postawy ciała,

– zwiększenie jędrności brzucha,

– poprawieniu kondycji psychicznej,

Pilates to ćwiczenia, które nie powinny być wykonywane w domu z uwagi na to, że wymagają one bardzo dużej precyzji. Tym samym ważne jest korzystanie z pomocy profesjonalnego instruktora. Pilates to ćwiczenia, które ponadto powinny być wspomagane odpowiednim sprzętem. Już od samego początku stosowano reformery, cadillaki oraz specjalistyczne krzesła.

Początki pilatesu

Pilates nie jest formą znaną od dzisiaj. Są to ćwiczenia, które powstały w początkach XX wieku. Z samego początku ćwiczenia te nazywane były kontrologią z uwagi na to, że ich podstawą jest dążenie do kontrolowania swojego ciała. Twórcą metody ćwiczeń był Joseph Pilates. Z samego początku w głównej mierze z systemu tego korzystali tancerze oraz żołnierze, aczkolwiek z upływem lat ów system ćwiczeń zyskiwał coraz więcej popularności. Dzisiaj ćwiczenia pilates są bardzo popularne na całym świecie, a dzięki nim można mówić o bardzo wielu wymiernych korzyściach dla zdrowia człowieka, w tym głównie mowa jest tutaj o likwidacji uporczywych bólów kręgosłupa doskwierający wielu ludziom.

Dodaj komentarz

Top