You are here
Home > Zdrowie > Objawy alergii skórnej

Objawy alergii skórnej

alergia

Alergia uznana jest za chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Objawy alergii skórnej są dosyć charakterystyczne i należą do nich pokrzywka, wyprysk i atopowe zapalenie skóry.

Wysypka a alergia

Wysypki skórne najczęściej pojawiają się, kiedy alergen ma kontakt z naszą skórą. Dodatkowo alergię mogą wywołać także pokarmy i leki. Warto wiedzieć, jakie są główne objawy alergii skórnej, aby szybko reagować.

Główne objawy alergii skórnej

Najczęstszymi objawami alergii skórnej są wypryski. Określane są one, jako wyprysk alergiczny. Są to zaczerwienione grudki, które pojawiają się w różnych miejscach na skórze, a następnie pękają i sączy się z nich ciecz. Bardzo często wypryski powodują swędzenie oraz pieczenie. Dodatkowo skóra jest szorstka, twarda, łuszczy się. Jeżeli będziemy drapać wysypkę alergiczną będziemy podrażniać skórę, a także doprowadzać do zakażeń bakteryjnych.

Rodzaje wysypek alergicznych

Najczęstsze wysypki alergiczne to:

  • Pokrzywka – charakterystyczna i najczęściej się pojawiająca. Wywołuje swędzenie, w chwili kiedy alergen dostaje się do krwiobiegu.
  • Wyprysk to suche pogrubienie skóry, objawiające się stanem zapalnym.
  • Atopowe zapalenie skóry, objawia się szczególnie dokuczliwie u dzieci. Towarzyszą mu inne objawy, takie jak katar sienny, astma, a także pokrzywka.

Dodaj komentarz

Top