You are here
Home > Zdrowie > Leczenie endometrium

Leczenie endometrium

Endometrium sprawdza się poprzez badanie USG dopochwowe. Jest ono całkiem bezpieczne oraz bezbolesne. Ginekolog wprowadza do macicy cienką głowicę z aparatu USG, obserwując na monitorze obraz może wtedy dokonać pomiaru wielkości (grubości) błony macicy śluzowej. Jeżeli lekarz stwierdzi, że endometrium się powiększa, może wtedy zlecić wykonanie biopsji, a także badanie histopatologiczne wycinka, który zostanie pobrany. Ocena ta jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej możemy zweryfikować, czy w tkankach toczy się nowotworowy proces, czy też nie. Dzięki temu badaniu możemy także opracować dalszą strategię postępowania w danym przypadku.

Jakie należy podjąć leczenie?

Leczenie takiego schorzenia jest w dużej mierze uzależnione od jego zaawansowania. Jeśli ten przerost jest niewielki, proponowana jest hormonalna terapia oraz systematyczna obserwacja endometrium. Natomiast gdy przerost jest większy, konieczne jest wyczyszczenie macicy – wyłyżeczkowanie. Zabieg ten jest wykonywany pod znieczuleniem. Polega on na usunięciu tkanki, która jest w nadmiarze. Po tym zabiegu przez trzy bądź cztery dni mogą występować krwawienia. Jeżeli krwawienie jest dłuższe, każda z kobiet powinna jak najszybciej udać się do lekarza, by mógł sprawdzić, dlaczego tak się dzieje i doszło do takiej sytuacji.

Tkanka, która jest usunięta zostaje poddana badaniom histopatologicznym. Celem tego badanie jest ewentualne wykluczenie bądź wykrycie stanu nowotworowego bądź przednowotworowego. Endometrium powinno się poddawać wszystkie kobiety, w szczególności po pięćdziesiątym piątym roku życia, które w szczególności są narażone na nowotwór narządów płciowych.

Dodaj komentarz

Top