You are here
Home > Zdrowie > Pamiętaj o badaniach okresowych

Pamiętaj o badaniach okresowych

Pamiętaj o badaniach okresowych

Profilaktyka – w ostatnich latach wiele się o niej mówi, pytanie, czy o nią dbamy. Warto zdać sobie sprawę z tego, że badając się regularnie możemy zapobiegać wielu chorobom, tym samym wydłużając sobie życie, a także zwiększając jego komfort. W tym celu warto pamiętać o badaniach okresowych. To pojęcie natomiast szczególnie silnie funkcjonuje w środowisku pracy. Postanowiliśmy więc powiedzieć nieco więcej nie tylko o samych badaniach okresowych, ale i prawach każdego pracownika wobec nich.

Co wchodzi w skład badań okresowych?

Sama ilość badan zależna jest od stanowiska pracy jakiego podejmuje się pracownik. Standardowe badania, to jednak morfologia, badanie moczu, czy kontrola ciśnienia. Jeżeli Twoja praca wiąże się z pracą przy komputerze niezbędna jest konsultacja okulistyczna. Praca przy maszynach natomiast zobowiązuje pracownika do badania słuchu. Jeszcze szerszy zakres badań mają osoby, których praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym. W wielu sytuacjach obowiązkowe mogą być konsultacje psychologiczne.

Badania okresowe – po co?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że każde podejmowane na nowo stanowisko pracy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia badań w ramach medycyny pracy. Po badaniach lekarz decyduje, czy pracownik nadaje się do wykonywania pracy na danym stanowisku. Badania okresowe w czasie wykonywanego zawodu, to z kolei pewnego rodzaju obowiązek, który pracodawca musi spełniać wobec pracownika. Co więcej pracodawca ma obowiązek dać pracownikowi dzień wolny w czasie wykonywania badań okresowych.

Sprawdź swoje badania w internecie

W sieci mamy wiele praktycznych wyszukiwarek. Wystarczy w odpowiednie okienko wpisać swoje stanowisko pracy, a po wyszukaniu poniżej otrzymasz szereg informacji na temat koniecznych badań.

Badania końcowe

Te z kolei pracownik ma prawo wymagać od pracodawcy na zakończenie współpracy zwłaszcza w przypadku, gdy jego praca wiązała się z koniecznością kontaktu z szkodliwymi, toksycznymi substancjami.

Dodaj komentarz

Top