You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja osób starszych

Aktywność fizyczna – z reguły kojarzy nam się z ludźmi młodymi. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku seniorów również jest niezwykle istotna. Dlaczego? Ruch w przypadku osób starszych zapewnia im przede wszystkim komfort życia, a także znacznie zwiększa prawdopodobieństwo dłuższego życia. W przypadku seniorów najczęściej spotykamy się z określeniem rehabilitacja – ta jednak jak się okazuje może mieć charakter zarówno konkretnej pomocy, jak i profilaktyki.

Rehabilitacja, która przywraca do normalnego życia

Należy sobie zdawać bowiem sprawę, że wiek starszy znacznie podnosi ryzyko takich dolegliwości jak zwały serca, czy udar mózgu. Jeśli tego typu problemy przytrafią już się warto, aby jak najszybciej rozpocząć rehabilitacje, która częściowo (lub w wielu przypadkach całkowicie) przywraca ciało, oraz umysł do pełnej sprawności. W przypadku rehabilitacji po tego typu zdarzeniach najpopularniejszą metodą jest fizjoterapia, czy różnego rodzaju ćwiczenia wykonywane pod okiem rehabilitanta.

Profilaktyka zdrowego życia

Czyli działanie osoby starszej w taki sposób, aby już na początku podeszłego wieku zadbać o to, aby jak najdłużej utrzymać komfort życia. Warto zatem zapytać jaka forma aktywności fizycznej jest w przypadku seniorów najbezpieczniejsza? Dla wszystkim grup wiekowych, w tym także dla osób starszych zawsze dobrym rozwiązaniem jest pływanie, które dba nie tylko o cały układ mięśniowy, ale i oddechowy. W ostatnich latach bardzo popularnym sposobem aktywnie spędzanego czasu jest nordic walking, czyli słynne „chodzenie z kijkami”. W przypadku seniorów dużym wsparciem są także codzienne spacery na świeżym powietrzu. Istotne jest również dbanie o odpowiednie wyposażenie starszej osoby (łóżko, odpowiednia pościel itp).

Zarówno o sprawność fizyczną jak i intelektualną natomiast dbają wszelkiego rodzaju Uniwersytety Trzeciego Wieku, jest to też dodatkowo aktywizacja społeczna wśród osób starszych, która powoduje, że przy zawieraniu nowych znajomości nadal czują się ważną częścią w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

Top