You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja rwy kulszowej

Rehabilitacja rwy kulszowej

rwa kulszowa

Rwa kulszowa to bez wątpienia choroba cywilizacyjna dotykająca coraz młodsze osoby. Jest ona związana bezpośrednio z prowadzeniem złego trybu życia, a dokładniej rzecz ujmując ma ona swoje źródło w nadmiernym nacisku na nerw kulszowy zlokalizowany w okolicach lędźwi. Rwa kulszowa jest bolesna i często wynika z wysunięcia się dysku w dolnej części kręgosłupa.

Leczenie rwy kulszowej

Leczenie może przebiegać różnorodnie, aczkolwiek tej chorobie w pewnym zakresie można przeciwdziałać. Po ataku rwy kulszowej ważne jest nie tylko odpoczynek i leczenie, ale także właściwa rehabilitacja sprowadzająca się do odpowiedniej gimnastyki. Ćwiczenia gimnastyczne warto jest stosować nie tylko w okresie po ataku bólu, ale również w sposób profilaktyczny. Owa rehabilitacja sprowadza się do wykonywania ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni grzbietu, mięśni głębokich tułowia, ćwiczeń rozciągających oraz ćwiczeń pilates. W trakcie ćwiczeń należy skupić się na ćwiczeniach powodujących odciążenie kręgosłupa. Można wykonywać tak zwany koci grzbiet, można również zastosować tak zwany przeprost kręgosłupa. Istotnym elementem jest to, aby owa rehabilitacja była stosowana regularnie.

Również w odniesieniu do profilaktyki ważna jest owa regularność, która pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnego ataku rwy kulszowej. Rehabilitacja nie może oczywiście następować bezpośrednio po ataku, ponieważ w tym okresie mamy do czynienia z nasileniem uczucia bólu. Jednakże należy je podjąć jak najszybciej, gdy tylko jest to możliwe.

Dodaj komentarz

Top