You are here
Home > Zdrowie > Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg

zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg to dolegliwość, która dotyczy nawet dziesięciu procent naszej społeczności. Jest to też jedna z najczęściej podawanych przyczyn bezsenności oraz innych problemów z odpoczynkiem i regeneracja organizmu. Najczęściej objawia się przymusem poruszania nogami, ich drętwieniem, mrowieniem  i bólem, które zwykle ustępują podczas ruchu. Wielu ludzi nie jest świadomych, że cierpi na tą chorobę, przez co nie można zastosować u nich kompleksowego leczenia.

Jak opisać dolegliwości?

Wiąże się to z tym, że odczuwane dolegliwości są bardzo trudne do opisania , przez co lekarzowi pierwszego kontaktu ciężko jest postawić właściwą diagnozę. Dolegliwości te utrudniają nie tylko odpoczynek w nocy, ale również funkcjonowanie w trakcie dnia. Problematyczne jest przebywanie w jednej pozycji przez dłuższy czas, przez co wiele czynności przestaje być komfortowych, na przykład jazda samochodem czy wizyta w teatrze bądź kinie. Badania wykazały, że zespół niespokojnych nóg dotyka częściej dorosłych niż dzieci, kobiet niż mężczyzn. Z czasem objawy nasilają się, dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja, tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów.

Zespół niespokojnych nóg w większości przypadków ma podłoże genetyczne, jednak pozostałe przyczyny są ciężkie do ustalenia. Wiąże się z tym fakt, iż nie ma jednoznacznych sposób zapobiegania tej chorobie. Nie ma też badań potwierdzających tą chorobę. Diagnoza jest stawiana tylko i wyłącznie w oparciu o wywiad z pacjentem i zgłaszane dolegliwości.

Dodaj komentarz

Top