You are here
Home > Sprzęt > Smartband czy smartwatch – co wybrać?

Smartband czy smartwatch – co wybrać?

Smartband czy smartwatch - co wybrać

Zastanawiasz się nad zakupem smartbanda lub smartwatcha? Który wybór będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? Czym właściwie różnią się od siebie oba te gadżety? I w jakim przypadku lepiej wybrać opaskę, a w jakim zegarek? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Jak działa i czym jest smartband?

Smartband nazywany jest opaską fitness lub inteligentną opaską, a z wyglądu przypomina niewielki zegarek. Posiada wbudowane moduły i czujniki, dzięki którym monitoruje aktywność użytkownika. Zdecydowanie przydaje się podczas uprawiania różnego rodzaju sportów, a także podczas odchudzania – działa bardzo motywująco. W zależności od modelu posiada szereg funkcji:

  • liczenie kroków, przebytego dystansu oraz spalonych kalorii,
  • monitorowanie tętna i pracy serca w czasie rzeczywistym,
  • zegarek,
  • budzik/alarm,
  • wbudowany moduł GPS umożliwia śledzenie przebytej trasy na mapach, planowanie trasy, określenie lokalizacji i pomiar prędkości,
  • wyświetlanie powiadomień o przychodzących połączeniach, wiadomościach SMS, informacjach z aplikacji,
  • wibracyjne powiadomienia o braku aktywności – mające zadanie motywujące,
  • monitorowanie i analiza czasu oraz głębokości snu.

Smartbanda możesz połączyć z różnymi aplikacjami na swoim smartfonie za pomocą bluetooth, co daje dodatkowe korzyści. Możesz prowadzić dziennik aktywności, programować plany treningów i diety, co znacznie ułatwi osiągnięcie założonych celów.  

A może jednak wybrać smartwatcha?

Wszystko co dotyczy funkcji opasek znajdziesz także w smartwatchach. To czym tak właściwie oba urządzenia różnią się od siebie? Na pierwszy rzut oka widać, że istotną różnicą jest ich wygląd. Smartbandy są bardziej sportowe, a smartwatchom bliżej do klasycznych zegarków. To jednak nie koniec różnic. Zegarki posiadają więcej rozbudowanych funkcji – za ich pomocą możesz np. odbierać i wykonywać połączenia, przeczytać całego maila albo wiadomość SMS. A co za tym idzie – są bardziej niezależne od opasek. Możesz z nich korzystać właściwie bez telefonu (niektóre posiadają nawet wbudowane gniazdo na kartę SIM), podczas gdy dane zbierane przez smartbanda możesz przeanalizować dopiero na smartfonie. 

Które urządzenie będzie najlepsze dla Ciebie?

Odpowiedź na to pytanie zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb. To, do czego będziesz używał takiego inteligentnego urządzenia zależy od Twojego stylu życia. Jeżeli liczy się dla Ciebie rozbudowana funkcjonalność powinieneś wybrać smartwatcha. Musisz jednak pamiętać, że smartwatche są zdecydowanie droższe od bardziej “okrojonych” smartbandów, a różnice często można liczyć w setkach złotych. Jeśli szukasz sprzętu, który będziesz mógł wygodnie nosić każdego dnia i nocy, bez obaw o zniszczenie – wybierz smartbanda. Jest znacznie tańszy, lekki i pozwala na monitorowanie aktywności fizycznej. Ich przewagą jest zdecydowanie większa wodoodporność – sprawdzi się zdecydowanie lepiej od smartwatcha, jeśli planujesz z nim pływać lub nurkować. Opaska ma także dużo dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu – potrafi wytrzymać nawet kilkadziesiąt dni, podczas gdy średni czas pracy zegarka to maksymalnie kilka dni.

Dodaj komentarz

Top