You are here
Home > Zdrowie > Suchy i mokry kaszel

Suchy i mokry kaszel

kaszel

Wielu z nas wie to z reklamy telewizyjnej, chociaż tak naprawdę nieraz samemu tego doświadczyło. Kaszel nie zawsze jest taki sam i jego podstawowy podział wyróżnia kaszel suchy oraz mokry. Czym się różni i jak go odróżnić? Przede wszystkim kaszel suchy nie powoduje odrywania się wydzieliny, co jest dosyć łatwe do wychwycenia. Jeśli mowa jest o kaszlu suchym, to zazwyczaj mamy przy nim do czynienia z pojawieniem się uczucia drapania w gardle czy też z uczuciem łaskotania w gardle. W toku postępowania choroby kaszel suchy może zamienić się w kaszel mokry.

Jak rozróżnić rodzaj kaszlu?

Raczej nie działa to w drugą stronę, aby kaszel mokry miał zamienić się w przebiegu infekcji w kaszel suchy. Jeśli mowa o objawach kaszlu suchego, to możemy mieć także do czynienia z łzawieniem oczu, możemy mieć do czynienia z dusznościami oraz z bólem w klatce piersiowej. Jeśli natomiast chodzi o kaszel mokry, to objawia się on przede wszystkim tym, że osoba chora wykrztusza z siebie wydzielinę – flegmę, która może mieć zróżnicowany charakter oraz wygląd. Przy kaszlu mokrym możemy także mieć do czynienia z dusznościami oraz bólem z klatce piersiowej. Jednakże tutaj zazwyczaj również mamy do czynienia z pojawieniem się bólu gardła oraz z katarem.

Świszczący oddech

Jednocześnie też u chorego możemy wyraźnie, chociaż nie zawsze, usłyszeć taki świszczący oddech. Jeśli mamy do czynienia z kaszlem suchym, to przeważnie jest on wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych, jest on wynikiem infekcji wirusowej. Tym samym również może być to jeden z objawów wirusa Sars Cov-2. Chory może mieć tutaj do czynienia nie tylko z jakąś infekcją wirusową, ale jednocześnie ów suchy kaszel może w bezpośredni sposób wynikać z innych jednostek chorobowych Taki kaszel bowiem może pojawić się w przypadku, gdy mamy do czynienia z POChP, gdy mamy do czynienia z astmą oskrzelową, refluksem żołądkowym, niewydolnością serca, nowotworem.

W jakim momencie kaszel powinien nas zaniepokoić?

Na pewno nie od razu. Jeśli jednak nie będzie on ustępował mimo podjęcia pewnych środków, mimo zażywania leków, to jest to wyraźny sygnał do tego, aby podjąć bardziej wnikliwą diagnozę swojego stanu zdrowia. Jeśli bowiem przyczyna kaszlu jest dosyć poważna, to im szybciej będzie podjęta diagnoza i leczenie, tym szybciej będzie się można pozbyć zarówno stanu chorobowego jak i uporczywego kaszlu. Oczywiście jeśli dodatkowo mamy do czynienia z innymi objawami, a zwłaszcza jeśli przy odkrztuszaniu wydzieliny pojawia się krew, to jest to wyraźny sygnał, aby kaszlu nie lekceważyć, ale aby niezwłocznie udać się do lekarza. Kaszel sam w sobie jest sygnałem do tego, że nasz organizm próbuje pozbyć się jakiegoś przeszkadzającego mu czynnika. Jak najbardziej należy zastosować dobrej jakości syrop na kaszel. Odróżnienie kaszlu mokrego od suchego nie jest tak naprawdę bardzo trudne, ponieważ objawy dotyczące zarówno jednego jak i drugiego są bardzo wyraźne i trudno tutaj o pomyłkę. Istotne jest jednakże to, aby nie lekceważyć swojego zdrowia i aby jak najszybciej wyeliminować ów kaszel.

Dodaj komentarz

Top