You are here
Home > Zdrowie > Badania, o których warto pamiętać

Badania, o których warto pamiętać

badanie krwi

Podjęcie szybkiego leczenia często może uratować nawet życie. Tym samym bardzo ważną rolę odgrywają w naszym życiu badania profilaktyczne. Powinny być one wykonywane zawsze regularnie, nawet przez osoby, które uważają się za zdrowe i myślą, że nic im nie dolega. Niestety, wyniki badań mogą pogorszyć się z szybko, zaś choroby bardzo trudne w leczeniu takie jak cukrzyca czy nowotwór, w początkowym stadium nie dają objawów. Warto więc zadbać o siebie, wykonać profilaktyczne badania i mieć pewność, że nic nam naprawdę nie dolega. Jeśli niektóre choroby odkryjemy w bardzo wczesnym stadium, mamy szanse na ich całkowite wyleczenie.

Jakie badania powinniśmy regularnie wykonywać?

 

  • Badanie krwi

Morfologia krwi jest badaniem podstawowym, które to pomaga nam w diagnozie bardzo wielu chorób. Morfologię krwi wraz z rozmazem warto wykonać przynajmniej raz w roku.

  • Analiza moczu

Analiza moczu pozwala nam poznać stan nerek, dróg moczowych i pęcherza. Możemy również stwierdzić, czy nie doszło do zaburzeń przemiany materii, zdiagnozować cukrzycę, żółtaczkę a także problemy z trzustką.

  • Pomiar ciśnienia tętniczego

Badanie można wykonać z pomocą prostego urządzenia – ciśnieniomierza. Taki pomiar można wykonać samodzielnie w domu i dzięki temu zawsze mieć ciśnienie pod kontrolą.

  • EKG – elektrokardiografia

EKG pozwala nam sprawdzić pracę serca. Wykrywa zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie mięśnia sercowego oraz szereg innych negatywnych zmian. Warto wykonywać je regularnie, raz w roku.

  • Badania ginekologiczne

Badanie szczególnie ważne dla kobiet, pozwala wykryć raka szyjki macicy w bardzo wczesnym stanie. Ten nowotwór można leczyć w 90% oczywiście jeśli wykryje się go odpowiednio szybko.

 

Dodaj komentarz

Top