You are here
Home > Regeneracja > Pozycja spania a sny

Pozycja spania a sny

Pozycja spania a sny

Wśród pozycji w których zasypiamy wyróżniamy trzy podstawowe. Pierwsza, to pozycja spania na plecach, która w większości uznawana jest za najzdrowszą ze względu na odprężenie ciała, oraz umysłu. Kolejna to spanie na boku, gdzie tu pojawia się kilka sprzeczności. Jedni specjaliści bowiem twierdzą, że jest wskazana głównie dla kobiet w ciąży ze względu na likwidowanie mdłości, oraz dolegliwości żołądkowych, inni natomiast twierdzą, że spanie na lewym boku szkodzi takim narządom jak płuca, w związku z tym lepiej jest zasypiać na boku prawym. Najmniej korzystną dla ciała i narządów oddechu, ta zarazem trzecią opcją zasypiania jest pozycja spania na brzuchu.

Nie od dziś również wiadomo, że w nocy nasz organizm odreagowuje cały dzień, a wszystko to zapisują nasze sny. Im bardziej niespokojne, tym większe prawdopodobieństwo, że w ciągu dnia byliśmy zestresowani. Okazuje się jednak, że na to co nam się śni ma też wpływ pozycja w której zasypiamy.

Jak leżysz, tak śnisz

Zanim jednak przejdziemy do tego jakie sny mamy w danej pozycji, warto powiedzieć o tym, które z nich są najpopularniejsze. Otóż jak się okazuje najwięcej osób lubi zasypiać na boku i to zarówno na prawym, jak i lewym. Nieco mniej osób lubi zasypiać na plecach. Najmniejszy procent ludzi stanowią osoby zasypiające na brzuchu.

Przechodząc jednak do spania na boku, to tu jeśli chodzi o sny ogromną rolę odgrywa to na którym boku zasypiamy. Zatem śpiący na boku prawym zazwyczaj mają spokojne i przyjemne sny, nawiązujące przykładowo do spacerowania, czy pływania. Niestety, śpiący na boku lewym muszą liczyć się z wystąpieniem koszmarów, czy realistycznych snów mających tragiczny, a i często upokarzający przebieg.

Czy śpiący na plecach są największymi realistami? Wydaje się, że tak, chociażby biorąc pod uwagę, że to właśnie w tej pozycji zazwyczaj ma się sny nawiązujące do życia codziennego.

Jak już wyżej zostało wspomniane najmniejszy procent ludzi stanowią osoby zasypiające na brzuchu, oni jednak muszą często mierzyć się ze snami nieprzyzwoitymi, a także oderwanymi od rzeczywistości (na przykład spotkanie z UFO).

Dodaj komentarz

Top