You are here
Home > Rehabilitacja > Terapia punktów spustowych

Terapia punktów spustowych

Terapia punktów spustowych

Współcześnie odczuwamy wiele dolegliwości, które nawet dla specjalistów są pewnego rodzaju zagadką. W dzisiejszych czasach jak wiemy coraz trudniej zachować odpowiednią kondycje fizyczną. Z czego to wynika? W głównej mierze z trybu życia jaki prowadzimy, gdzie często zwyczajnie jest to tryb siedzący. Ponadto dochodzi ciągłe przemęczenie i silny stres. Niestety, taki stan rzeczy powoduje, że dość szybko zaczyna cierpieć na tym nasze ciało.

W medycynie istnieje takie pojęcie jak punkty spustowe, inaczej są to miejsca, które pod wpływem silnego nacisku wynikającego zarówno z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych ujawniają bóle, które mogą być zarówno promieniujące, lub rzutowe. Grunt jednak, by jak najszybciej je wyczuć, by równie szybko móc im zapobiegać. Zanim jednak o tym, krótko o tym jakie są objawy bóli wynikających z punktów spustowych, oraz czym się dodatkowo objawiają.

Rodzaje bóli spustowych

W tym wypadku wyróżniamy trzy rodzaje bóli spustowych. Pierwszy, to aktywny rodzaj, który objawia się tym, że ból pojawia się nie tylko w miejscu samego punktu, ale i promieniuje na inne obszary ciała. Rodzaj utajniony, to odczuwanie bólu w momencie konkretnego nacisku. Z kolei rodzaj embrionalny charakteryzuje się tym, że znaczny obszar naszego ciała może być wrażliwy na dotyk.

Co pojawia się przy zaburzeniach punktów spustowych?

Zacznijmy w tym przypadku od skóry, gdzie może pojawić się zarówno wysypka, jak i tak zwany efekt „gęsiej skorki”. Symptomy mogą też mieć znaczny wpływ na układ trawienny, może wówczas pojawić się zaburzenie trawienia, perystaltyka żołądka, niestrawność, zgaga, mdłości, czy odczucia podobne do objawów zapalenia wyrostka robaczkowego. Ogólnie ucierpieć może na tym cały układ trawienny. Kolejnymi objawami mogą być bóle głowy, a także opadanie powiek, czy nadmierne łzawienie. Punkty spustowe, to także serce i układ krążenia o czym może świadczyć chociażby fakt, że możemy tu mieć do czynienia chociażby z arytmią serca. Jeszcze innymi objawami mogą być dermografia, czy podwyższona serekcja zatoki szczękowej.

Jak leczyć?

Śmiało można powiedzieć, że w wielu przypadkach, to my sami jesteśmy w stanie pomóc sobie przy tego typu zaburzeniach, stosując nawet codzienną profilaktykę. Jak to zrobić? Udowodniono, że jedną z przyczyn powstawania bóli w punktach spustowych może być brak aktywności fizycznej, lub silny stres. W związku z tym jak najbardziej wskazana tu jest zarówno każda forma aktywności fizycznej, jak i treningi relaksacyjne. W przypadku terapii punktów spustowych liczy się bowiem to, by odpoczywało całe nasze ciało, dlatego też zawsze dobrym rozwiązaniem będzie dobry masaż. Wracając do samej relaksacji w przypadku terapii punktów spustowych istnieje takie pojęcie jak relaksacja poziometryczna polegająca na odpowiednim rozciągnięciu mięśni, podobnie jak stretchning. Do wyboru mamy jeszcze hamowanie manualne. Na czym to polega? Na uciśnięciu bolących punktów, dzięki czemu zamykamy nasze naczynia.

Dodaj komentarz

Top