You are here
Home > Zdrowie > Brachycefalia u dziecka – warto wiedzieć więcej

Brachycefalia u dziecka – warto wiedzieć więcej

Deformacje czaszko to częsty problem spotykany u niemowląt. Warto jednak zwracać na nie uwagę, gdyż mogą być początkiem poważniejszych chorób. Wśród kilku znanych dolegliwości, których objawem są zniekształcenia czaszki wymienia się brachycefalie. Warto więc dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Co to jest Brachycefalia?

„Krótka głowa” – właśnie tak inaczej określana jest Brachycefalia. W przypadku tej dolegliwości główka małego dziecka z tyłu jest jednocześnie szeroka i płaska. Jako ciekawostkę warto dodać, że badania nad tą dolegliwością przeprowadzano już w XIX wieku. Gustaw Retzius, szwedzki anatom podzielił ludzkość na krótko i długogłowców. W tym wypadku badania nad długością głowy określano jako brachycefalizacje.

Brachycefalia – pomocne poduszki ortopedyczne

Warto z nich korzystać nie tylko jako dodatkową pomóc w leczeniu, ale i jako formę profilaktyki. Główka dziecka jest bardzo delikatna co powoduje, że chociażby pod wpływem ułożenia ciała może ulec odkształceniu. Poduszki ortopedyczne dla niemowląt zapobiegając odkształceniu jednocześnie chronią kręgosłup Twojego dziecka niezależnie od pozycji w jakiej się znajduje. Tym samym dziecko ma zapewniony nie tylko zdrowy i spokojny sen, ale i prawidłowy rozwój.

Brachycefalia – leczenie

W przypadku brachycefalii często główka dziecka w starszym wieku wraca do swojego naturalnego kształtu. Jak wiadomo – maluch zazwyczaj ma swoją ulubioną pozycje, zwłaszcza w czasie snu. Nie mniej jednak rodzic powinien możliwie jak najczęściej ja zmieniać. Jeżeli objawy po dłuższym czasie nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem. O brachycefalii dość często mówi się o innej, podobnego typu dolegliwości jaką jest plagiocefalia. Obie choroby różną się od siebie chociażby objawami dodatkowymi, gdzie w przeciwieństwie do brachycefalii przy plagiocefalii mamy dodatkowo takie objawy jak: optycznie powiększone oko, czy ucho.

Dodaj komentarz

Top