You are here
Home > Pilates > Dlaczego pilates jest popularny?

Dlaczego pilates jest popularny?

pilates

Pilates już od samego początku swego istnienia był bardzo popularny. Ten system ćwiczeń był stworzony przez Josepha Pilatesa, aczkolwiek jego popularność dotyczyła krajów zachodnich, w tym przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, do których przeniósł on swoją działalność.

PIlates został stworzony przede wszystkim z myślą o tancerzach, o sportowcach, aby mogli szybciej dojść do pełni sprawności po przebytych kontuzjach oraz urazach. Jednakże bardzo szybko okazało się, że system ćwiczeń zwany początkowo kontrologią, sprawdza się w odniesieniu do wielu grup ludzi, do wielu grup zawodowych. Tym samym zyskał on bardzo sporą popularność wśród zwykłych ludzi. Od samego początku jak i współcześnie pilates jest szczególnie polecany:

– osobom odczuwającym bóle pleców,

– osobom po przebytych urazach,

– osobom chcącym poprawić swój wygląd, zadbać o prawidłową sylwetkę ciała,

– osobom chcącym zadbać o utrzymywanie właściwej postawy ciała.

Pilates w naszym kraju

W Polsce pilates nie ma zbyt długiej historii. Tak naprawdę bowiem można o jego obecności w kraju mówić od roku 2000. Wskazując na początki pilatesu, należy wspomnieć przede wszystkim o pani Marioli Bojarskiej- Ferenc. To jedna z głównych prekursorek pilatesu w naszym kraju. Absolwentka warszawskiego AWF-u to osoba, która w głównej mierze w mediach rozpoczęła popularyzowanie różnych form fitnesu, w tym również właśnie pilatesu. Prowadząc zajęcia w „Pytaniu na śniadanie”, osoba ta dotarła ze swoim przekazem do milionów Polaków i Polek. Nie można nie wspomnieć także o pani Izabeli Stasiakowskiej, która stworzyła kursy dla instruktorów pilatesu. Tym samym można było mówić o kształceniu tychże osób bezpośrednio w naszym kraju.

Pilates dzisiaj

Tak wyglądały początki pilatesu w naszym kraju, a było to stosunkowo niedawno. Dzisiaj ta forma ćwiczeń bardzo mocno się rozwinęła. Mamy do czynienia z wieloma kursami dla osób chcących być instruktorami. Poza tym mamy do czynienia z wieloma ośrodkami prowadzącymi zajęcia pilates. Nie można pominąć takiego aspektu, jakim jest profesjonalny sprzęt, do którego mamy powszechny dostęp. Przede wszystkim mamy na myśli reformery. Dzięki temu, że pilates zapewnia coś, co jest trudne do uzyskania. Chodzi mianowicie o możliwość wzmocnienia mięśni głębokich grzbietu. W dobie, gdy wielu ludzi boryka się z problemem bólu pleców, skrzywienia kręgosłupa, tego rodzaju zajęcia są jedną z najlepszych opcji, aby móc w tym względzie mówić o realnej poprawie stanu zdrowia, aby móc mówić o usunięciu bólu.

Dodaj komentarz

Top