You are here
Home > Dieta > Cholesterol i jego skutki

Cholesterol i jego skutki

cholesterol

Wysoki poziom złego cholesterolu dotyczy co raz więcej Polaków. Hipercholesterolemia jest jednym z najpopularniejszych zaburzeń metabolicznych dwudziestego pierwszego wieku. Tak stan jest groźny dla układu mięśniowo- sercowego, w tym udaru mózgu i zawału serca. Za zaburzenia lipidowe są głównie odpowiedzialne takie czynniki jak zła dieta, palenie papierosów i brak ruchu. Można więc powiedzieć, że problemy z wysokim poziomem cholesterolu mamy na własne życzenie. Warto jednak wiedzieć, czym tak naprawdę jest cholesterol.

Tłuszcz w naszym ciele

Otóż pod tą nazwą kryje się substancja tłuszczowa, która występuje we wszystkich komórkach naszego ciała. Wbrew powszechnym przekonaniom, cholesterol nazywany potocznie „dobrym” jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada między innymi za proces powstawania witaminy D, hormonów płciowych i kwasów żółciowych. Cholesterol jest bardzo ciekawą materią, gdyż okazuje się, że zapotrzebowanie na niego nasz organizm jest w stanie sam zaspokoić. Wynika więc z tego, że nie ma potrzeby dostarczania cholesterolu wraz z pożywieniem. Ten, który dostaje się do naszego organizmu tą drogą odkłada się w postaci złego cholesterolu, który nam szkodzi.

Jednak nie sposób go unikać, gdyż jest on jednym ze skalników większości produktów spożywczych codziennego użytku. Warto jednak zwracać uwagę na skład produktów ze sklepowej półki. Bezpośrednim zagrożeniem są produkty bogate w tłuszcze i węglowodany. Warto też zadbać o to, aby w ciągu dnia wygospodarować chwilę czasu na spacer czy jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Dodaj komentarz

Top