You are here
Home > Zdrowie > Ciepłolecznictwo – nowa forma terapii

Ciepłolecznictwo – nowa forma terapii

ciepło;lecznictwo

Ciepłolecznictwo to jedna z nowoczesnych form terapii. Polega ona na przekazywaniu ciepła o wyższej temperaturze do ciała o temperaturze niższej. Terapia tego typu może mieć zarówno działanie miejscowe, jak i wpływać na cały organizm. Najczęściej stosuje się okłady parafinowe, butelki wypełnione ciepłą wodą, lub też profesjonalny sprzęt.

Jak działa ciepłolecznictwo?

 Fakt, że w czasie terapii następuje podwyższenie się temperatury tkanek sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne. Ta sytuacja sprawia, że następuje większy napływ tlenu, przez co zostaje przyśpieszony proces gojenia się ran. Dodatkowo rozprowadzane ciepło sprawia, że ustępują bóle mięśni i stawów. Tkanki pod wpływem ciepła stają się bardziej rozciągliwe, co sprawia, że zmniejsza się napięcie w stawach, a tym samym mamy do czynienia ze swobodniejszymi ruchami.

Kiedy stosować ciepło?

Terapię stosuje się w efekcie obrażeń, które powstały wcześniej aniżeli sześć tygodni. Dodatkowo znakomicie sprawdza się w leczeniu sztywnych stawów. W wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych, następuje lepsze krążenie krwi. Proces ciepłoterapii pozytywnie wpływa na gojenie się ran, zmniejsza lepkość tkanek, a także sprawia, że stają się bardziej rozciągliwe.

Dodaj komentarz

Top