You are here
Home > Sport > Czy sen wpływa na nasze samopoczucie?

Czy sen wpływa na nasze samopoczucie?

sen a trening

Kiedy masz nadmiar obowiązków, bądź też jesteś rodzicem małego dziecka, niekiedy możesz odczuwać skutki niedoboru snu. Niedobór snu, który trwa przez długi okres czasu, nie tylko prowadzi do pogorszenia się samopoczucia, ale również może być przyczyną wielu groźnych schorzeń.

Jak sen wpływa na kondycję człowieka

Jeżeli śpimy zbyt krótko, stajemy się drażliwi, a także nasz organizm nie jest w dobrej kondycji. Sen potrzebny jest człowiekowi tak samo jak woda i pokarm. Bez względu na to czy troszczymy się, aby nasze dzieci spały wystarczającą ilość godzin, czy też chcemy zadbać o swoje samopoczucie, starajmy się aby nasz sen przebiegał optymalnie, zgodnie z potrzebami całego organizmu. Oznacza to, że każdy z nas potrzebuje innej ilości snu. Niektórzy potrzebują aż 8 – 10 godzin aby porządnie się wyspać, zaś innym wystarczy jedynie 6. O zapotrzebowaniu naszego organizmu na sen, przeczytamy również w PORADNIKU.

Liczy się nie tylko długość naszego codziennego snu, ale również jego jakość. Powinniśmy więc zaprzestać stosowania tradycyjnej poduszki, a doskonałą zdrowotną jej alternatywą jest wysokiej jakości poduszka ortopedyczna. Poduszka w czasie snu zachowuje naturalną krzywiznę kręgosłupa, a dzięki temu sprawia, że mięśnie mogą wypoczywać. Naturalnie wybierając poduszkę ortopedyczną pamiętać musimy aby była ona dobrana do potrzeb naszego ciała.

Symptomy braku snu

Niestety, nie da się oszukać naszego organizmu i wyeliminować potrzeb. Tym samym brak snu i chroniczne niedosypianie sprawiają, że pojawiają się negatywne symptomy i objawy, które to utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Sen sprawia, że wszystkie mechanizmy, jakie zachodzą w naszym ciele działają poprawnie, zaś umysł zachowuje spokój i możemy cieszyć się z doskonałej koncentracji. Oczywiście, adekwatna ilość snu przekłada się na nasze samopoczucie. Jeżeli czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni, łatwo popadamy w konflikty oraz nie mamy chęci aby wykonywać codzienną pracę i obowiązki.

Najczęstsze objawy niedoboru snu:

  • Kłopoty z koncentracją
  • Rozdrażnienie
  • Złość
  • Brak energii
  • podejmowanie niewłaściwych decyzji
  • utrata apetytu
  • brak cierpliwości
  • stres

Dodaj komentarz

Top