You are here
Home > Zdrowie > Dobre nawyki – zdrowy kręgosłup

Dobre nawyki – zdrowy kręgosłup

zdrowy kręgosłup

Problemy z kręgosłupem mogą dotyczyć każdego. Powszechnie panuje przekonanie, że są uciążliwością osób starszych. To mylne przekonanie, ponieważ dotyczą one osób w młodym wieku a nawet dzieci. Najczęściej owe kłopoty są wynikiem złych nawyków oraz przyzwyczajeń. Możemy wymienić tutaj chociażby niepoprawne siedzenie, chodzenie oraz spanie. Jest wiele sposobów aby pomóc swojemu kręgosłupowi, dlatego też warto zastanowić się nad jego doskonałym samopoczuciem.

Jak zapewnić zdrowie swemu kręgosłupowi?

  • Jak zdrowo siedzieć?

Jeśli kilka godzin dziennie spędzasz w siedzącej pozycji z całą pewnością warto zastanowić się nad sposobem siedzenia. Przede wszystkim należy kupić specjalnie wyprofilowane poduszki ortopedyczne. To one sprawiają, że się nie garbimy, utrzymujemy prostą postawę, a tym samym nie narzekamy na ból kręgosłupa i unikamy wszelkich schorzeń. Więcej o poduszkach znajdziemy w PORADNIKU. Siedząc przez kilka godzin warto również wybrać krzesło ergonomiczne, dzięki czemu zapewniona zostanie pozycja prawidłowa ciała.

  • Zdrowy i komfortowy sen

Aby cieszyć się ze zdrowego kręgosłupa a przede wszystkim nie cierpieć na bóle i dyskomfort musimy wybrać również adekwatną pozycję w czasie snu. Tutaj podobnie jak w przypadku długiego siedzenia przydadzą nam się poduszki ortopedyczne. Idealnie dopasowują się do naszego ciała i podtrzymują szyję oraz głowę. Adekwatnie wyprofilowana poduszka dopasuje się do pozycji ciała, którą przybieramy w czasie snu. Istotny jest również rozmiar poduszki, aby był dostosowany do szerokości naszych barków.

Podobnie rzecz ma się z wyborem materacu. Bardzo ważna jest jego twardość, ponieważ nie może być ani zbyt miękki ani też zbyt twardy. W obu przypadkach nasz kręgosłup ulegnie wykrzywieniu w czasie snu. Dobrej jakości materac ortopedyczny, sprawi, że zostanie zachowana naturalna krzywizna, a co za tym idzie nie będziemy cierpieć z powodu bólu zaś nasz sen będzie doskonały i komfortowy.

  • Powoli wstawaj z łóżka

Pomimo, że wydawać by się mogło że wstawanie z łózka jest banalną czynnością to jednak może przysporzyć wiele problemów jak na przykład ból kręgosłupa. Spokój i opanowanie jest najlepszym rozwiązaniem. Nigdy nie zrywajmy się z łóżka i nie wstajemy w pośpiechu. Profilaktycznie wykonujmy proste czynności z opanowaniem i rezerwą. Zaraz po przebudzeniu poleż chwilę, przeciągnij się, zsuń powoli nogi na podłogę i posiedź chwilę. Dopiero potem wstań powoli z łóżka. Nie tylko unikniesz problemu z kręgosłupem ale również zawrotów głowy.

Dodaj komentarz

Top