You are here
Home > Rehabilitacja > Choroba zwyrodnieniowa – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba zwyrodnieniowa – przyczyny, objawy, leczenie

zwyrodnienie stawu

Chorobą dotykającą układ ruchu jest zwyrodnienie stawów. Spowodowana jest ona zaburzeniami ilości oraz jakości chrząstki stawowej, dzięki której staw jest zamortyzowany. Kiedy choroba się rozwija zaczyna towarzyszyć nam ból i ograniczenie ruchomości stawu. Choroba może zaatakować każdy staw zarówno biodro, kręgosłup, stopy czy palce. Znacznie pogarsza jakość życia i powoduje ból.

Objawy choroby zwyrodnieniowej

Choroba zwyrodnieniowa niesie ze sobą wiele charakterystycznych objawów. Warto wiec umieć ją rozpoznać i szybko poszukać fachowej porady medycznej. Objawy to:

  • Ból w momencie ruchu
  • Sztywność stawów
  • Ograniczenie ruchomości stawu
  • Trzeszczenie w obrębie stawów

Choroba zwyrodnieniowa może mieć zarówno podłoże pierwotne, którego występowanie nie jest do końca znane, jak i wtórne, które spowodowane jest przez konkretne czynniki.

Czy chorobie można zapobiec?

Czynniki które sprzyjają powstawaniu zwyrodnieniu stawów można nieco ograniczyć. Jedną z przyczyn jest otyłość, co sprawia, że warto starać się zredukować masę ciała. Warto zadbać o kondycję, ponieważ może dojść do osłabienia mięśni wokół stawu. Niezwykle istotne na wystąpienie choroby są również czynniki zawodowe. Schorzenie może wystąpić przez długie klęczenie, uginanie kolan, dźwiganie, czy też stanie.

Leczenie choroby

Tego typu zaburzenia mamy szansę korygować z pomocą rehabilitacji, bądź też w niektórych przypadkach leczenia operacyjnego.  Zastosować można również szereg sprzętów ortopedycznych, na przykład wkładki do obuwia. Zadbajmy o stawy i cieszmy się ich zdrowiem.

Dodaj komentarz

Top