You are here
Home > Zdrowie > Gorączka poszczepienna –jak sobie z nią radzić?

Gorączka poszczepienna –jak sobie z nią radzić?

gorączka poszczepienna

Dosyć częstym zjawiskiem jest tak zwana gorączka poszczepienna, która jak sama nazwa wskazuje może pojawić się po szczepieniu. Pomimo tego, że na ogół przebiega ona łagodnie nie powinniśmy jej bagatelizować. Czy w przypadku gorączki poszczepiennej należy udać się do lekarze i jakie leki podać maluchowi?

Reakcje poszczepienne

Po szczepieniu twoje dziecko może być wystawione na różne reakcje organizmu. Dziecko może być płaczliwe, niespokojne, odczuwać ból czy też gorączkować. Standardowym objawem jest na ogół podwyższona temperatura ciała dziecka. Oczywiście w tym przypadku warto sięgnąć po leki obniżające temperaturę ciała, które są odpowiednie dla niemowląt czy małych dzieci. Najbezpieczniejsze są leki na bazie paracetamolu.

Skutki uboczne szczepień wśród niemowląt

W pierwszych dniach życia dziecka przeciwciała pochodzące z organizmu matki są dla malucha doskonałą ochroną. Niestety zanika ona około 4 miesiąca życia. Układ odpornościowy dziecka jest niedojrzały, dlatego nie radzi sobie z czynnikami chorobotwórczymi. W tym okresie należy wspomóc go szczepionkami.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że po podaniu każdej szczepionki mogą wystąpić różne interakcje. Najbardziej charakterystyczna jest gorączka poszczepienna. Jak ją rozpoznać i jak pomóc maluchowi?

Gorączka poszczepienna pojawia się stosunkowo często. Nie jest groźna dla zdrowia dziecka. Jednakże, jeżeli pojawi się kaszel, katar czy wymioty warto zasięgnąć porady lekarza.

Dodaj komentarz

Top