You are here
Home > Rehabilitacja > Jak leczyć urazy i skręcenia?

Jak leczyć urazy i skręcenia?

urazy sportowe

Aktywność fizyczna niejednokrotnie wiąże się z urazami. Łatwo tutaj o skręcenia, przeciążenia a nawet złamania. Jak radzić sobie z takimi urazami, aby szybko wrócić do ćwiczeń?

  • Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to przeciążenie stawów oraz mięśni przedramienia. Jeśli ciągle prostujesz, zginasz czy obracasz rękę, bardzo łatwo o taki uraz ponieważ mamy do czynienia z długotrwałym napięciem mięśni. W tej sytuacji dochodzi do stanu zapalnego, który uniemożliwia poruszanie ręką. Często zdarza się, że w okolicach łokcia możemy wyczuć nawet zgrubienie.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Aby uniknąć bólu oczywiście nie powinniśmy ruszać ręką i jak najszybciej przyłożyć kostki lodu. Warto posmarować bolące miejsce preparatem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym a także zabandażować. Jeżeli po dwóch – trzech dniach nie nastąpi poprawa, wówczas musimy zgłosić się do lekarza który zleci fizykoterapię.

  • Uraz ścięgna Achillesa

Uraz ścięgna Achillesa bardzo często związany jest z podjętym wysiłkiem, który nie jest poprzedzony adekwatną rozgrzewką. Wówczas to głównymi objawami są ból i obrzęk w okolicy kostki lub na łydce. Jeśli dopadnie nas tego typu kontuzja z całą pewnością powinniśmy zastosować zimne okłady na bolące miejsce, a także smarować je niesterydowymi maściami lub żelami przeciwzapalnymi.

Kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza powinniśmy się udać w przypadku, kiedy ból nie mija, bądź też powraca kiedy ruszamy nogą. W takiej sytuacji lekarz może zalecić nam zabiegi fizykoterapii a nawet w trudniejszych przypadkach unieruchomić nogę. Do lekarza należy udać się natychmiast jeżeli w wyniku urazu pojawił się obrzęk, ból i krwiak.

Dodaj komentarz

Top