You are here
Home > Zdrowie > Dieta wegańska, a wegetariańska – różnice

Dieta wegańska, a wegetariańska – różnice

dieta wegańska a wegetariańska

Powodów dla których rezygnujemy z mięsa z naszego jadłospisu może być wiele. W większości przypadków mamy do czynienia z tak zwaną etyką mającą na uwadze dobro zwierząt, oraz naszego środowiska. Jeszcze inną część stanowią ludzie, którzy rezygnują z potraw mięsnych z przyczyn zdrowotnych.

W ostatnich latach sporo mówi się o dwóch dietach – wegetariańskiej, oraz wegańskiej. Choć w teorii mogą zdawać się do siebie podobne, to w praktyce znacznie się różnią. W związku z tym postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się im obu.

Dieta wegetariańska

W przypadku diety wegetariańskiej chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie produktów mięsnych, w tym ryb. Głównymi punktami menu wegetarian stają się warzywa, owoce, pieczywo pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, czy otręby takie jak: nasiona słonecznika, czy ziarna sezamu. W diecie wegetariańskiej popularne są także grzyby.

Najważniejsze, to jednak uzupełnić braki białka, którego na co dzień główne źródło znaleźć można było w mięsie. W tym wypadku należy go zastąpić takimi produktami jak: sery, jajka, mleko, czy jogurt naturalny.

Dieta wegańska

Zdecydowanie bardziej restrykcyjna od diety wegetariańskiej, gdzie w tym przypadku wyeliminować należy nie tylko mięso, ale i inne produkty pochodzenia zwierzęcego jak: sery, jajka, czy miód. Jeśli chodzi o samo menu, to podobnie jak w przypadku diety wegetariańskiej dominują warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, czy rośliny strączkowe. W przypadku diety wegańskiej istotne są nie tylko same produkty, ale i sposób ich przygotowania, dlatego zamiast smażenie na tłuszczach stosuje się olej, na przykład rzepakowy, zupy natomiast nie gotuje się na wywarze na bazie mięsa.

Czy te diety pozwalają schudnąć?

Bo tu należy wspomnieć o tym, że na obie diety w pewnym momencie zapanowała „moda”. I to nie jest dobre podejście zwłaszcza jeśli do obu tych diet nie podchodzimy z rozwagą, gdzie jak wiemy obie wiążą się z niedoborem konkretnych wartości odżywczych. W związku z tym jeśli decydujesz się przejść na nie z powodu zadbania o szczupłą sylwetkę, to musisz zadbać, aby była ona zróżnicowana, dlatego duża ilość słodyczy nawet w połączeniu z warzywami i owocami nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Czy są bezpieczne?

Tak, jednak tu należy odnieść się do wcześniej postawionego warunku – jeśli będzie dobrze rozplanowana. Szczególnie w przypadku diety wegańskiej zadbaj więc o to, aby ze wskazanych produktów robić sobie pewnego rodzaju przekąski, by nie dopuścić do uczucia głodu.

Suplementy?

Nimi również możesz uzupełnić braki zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej diety, jednak jak każdy środek farmakologiczny musi ustalić lekarz, zwłaszcza w takich przypadkach jak ciąża, czy różnego rodzaju choroby przewlekłe (cukrzyca). A skoro o chorobach mowa, to same diety w ich przypadku również warto skonsultować ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Top