You are here
Home > Zdrowie > Jak optymalnie dobrać poduszkę ortopedyczną?

Jak optymalnie dobrać poduszkę ortopedyczną?

chrapanie

Skutki siedzącego trybu pracy i życia to jeden problemów cywilizacyjnych XXI wieku. Do gabinetów lekarskich zaglądają coraz młodsi, skarżący się na bóle w okolicach pleców pacjenci. Szacuje się, że na problemy z kręgosłupem cierpi ok. 80% pacjentów w wieku od 25 do 60 lat.

Wśród częstych schorzeń kręgosłupa mamy m.in. dyskopatie, rwę kulszową, lumbago, czy różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe. Oczywiście najważniejsze jest jak najszybsze, skuteczne leczenie tych dolegliwości. Istotne jednak, by działać też profilaktycznie. W tym celu więc na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do siedzenia. Mamy wiele rodzajów poduszek. Aby dobrze spełniały swoja rolę poduszka musi być odpowiednio dostosowana. Nie mniej jednak warto o ich rodzajach powiedzieć sobie nieco więcej.

Jakie mamy poduszki?

Do cieszących się sporym zaufaniem można zaliczyć dyski sensomotoryczne. Inaczej mogą być określane jako gumowe poduszki do siedzenia. Tego typu poduszki odciążają nasze plecy, ale przy tym wymuszają prawidłową pozycje w czasie siedzenia. Tym samym mięśnie mimo tej samej pozycji nie ulegają zastygnięciu. Nie bez kozery więc w przypadku tych poduszek mówi się o tzw. „dynamicznym siedzeniu”. Z tego typu poduszek powinny korzystać osoby chcące poprawić swoją równowagę i koordynacje ruchową. Tego typu poduszki cieszą się dużą popularnością wśród pracowników biurowych spędzających po kilka godzin dziennie przed komputerem. Mogą być również zalecane osobom starszym w celu minimalizacji ryzyka upadków, oraz sportowcom, gdyż zmniejszają ryzyko kontuzji. Dyski sensomotoryczne służą do dynamicznego siedzenia, oraz do ćwiczeń. Nie należy więc siedzieć na nich dłużej, niż 4 godziny dziennie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do przetrenowania organizmu.

Wśród poduszek ortopedycznych do siedzenia wyróżniamy też kliny lędźwiowe. Inaczej może być określana jako korekcyjna podpórka lędźwiowa. Przede wszystkim zmniejsza, a nawet zapobiega dolegliwościom związanym z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa dając mu tym samym odpowiednie podparcie. Wykonana z wysokiej jakości materiałów dopasowuje się do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Jest szczególnie wskazana w przypadku zawodowych kierowców. Ich praca polegająca na ciągłej koncentracji, której skutkiem jest ogromne obciążenie dla mięśni. Sam kręgosłup poddawany jest o wiele większym naciskom.

Gdzie kupić?

Tego typu poduszki kupić można m.in. w sklepach z asortymentem do rehabilitacji. Ich cena zależna jest od samego producenta, jak i materiału z jakiego jest wykonana. Sam zakup poduszki ortopedycznej do siedzenie warto omówić wcześniej z lekarzem. Zobacz również ten poradnik.

Dodaj komentarz

Top