You are here
Home > Zdrowie > Jak sen wpływa na nasze zdrowie?

Jak sen wpływa na nasze zdrowie?

Sen to jeden z bardziej istotnych dla zdrowia człowieka elementów. Stres, nadmiar obowiązków, zabieganie, zbyt duża ilość godzin spędzanych przed telewizorem oraz ekranem komputera powodują, że mamy do czynienia ze znaczącym pogorszeniem jakości snu. Poza tym człowiek sam zaniedbuje tę kwestię, tę sferę swojego życia. Tymczasem sen to taki element, którego nie można nadrobić w innym terminie ani też nie można wyspać się na zapas. W głównej mierze sen ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia człowieka.

Dlaczego sen jest istotny dla zdrowia?

W trakcie snu człowieka zachodzi w organizmie bardzo wiele różnych procesów. Jeśli mamy zatem do czynienia z określonymi zaniedbaniami w tejże materii, to tym samym owych procesów nie ma lub występują one w ograniczonym zakresie. Podczas snu mamy do czynienia z regeneracją ludzkiego organizmu. Owej regeneracji podlegają zarówno komórki mózgowe jak również i wszelkie inne komórki, tkanki w całym organizmie. Odpowiednia ilość godzin przeznaczonych na sen jak również i odpowiednia jakość snu pozwala ponadto:

  • zwiększyć ogólną odporność organizmu
  • zwiększyć poziom energii
  • poprawić aspekt ludzkiej pamięci
  • uniknąć różnego rodzaju zachorowań

Na sen człowiek powinien poświęcać od 7 do 9 godzin na dobę. Istotne jest to, aby ów sen następował w godzinach nocnych, kiedy mamy do czynienia z największym wyrzutem melatoniny – hormonu snu.

Skutki niewłaściwego podejścia do zagadnienia snu.

Jeśli człowiek nie zadba o odpowiednią ilość snu jak i jego jakość, z pewnością odczuje określone skutki. Do owych skutków na pewno można zaliczyć:

  • zwiększone ryzyko chorób nowotworowych
  • zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy
  • zwiększone ryzyko związane z otyłością
  • zwiększone ryzyko związane z chorobami psychicznymi, w tym także z depresją

Jak można z tego wywnioskować, brak odpowiedniego podejścia do zagadnienia snu człowieka skutkuje bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj kwestia wystąpienia otyłości. Jeśli mamy do czynienia z niewystarczającą ilością godzin przeznaczonych na sen, to jednocześnie też mamy do czynienia ze zwiększonym wydzielaniem greliny oraz zmniejszonym wydzielaniem hormonu leptyny. Są to hormony odpowiedzialne odpowiednio za uczucie głodu oraz za uczucie sytości. Dlatego też istnieje bardzo poważne ryzyko wystąpienia zarówno nadwagi jak i otyłości. Sen, a właściwie to niewłaściwa ilość snu ma bardzo poważne konsekwencje w odniesieniu do psychiki człowieka, w odniesieniu do jego zdrowia psychicznego. Brak energii, brak koncentracji, złe samopoczucie to elementy, które mogą prowadzić do powstania różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, w tym także depresji.

Zdrowy sen to jeden z najbardziej istotnych elementów w codzienności człowieka. Niestety, ale współczesny człowiek wykazuje tendencje do tego, aby zaniedbywać swój sen. Tymczasem jeśli owego snu zabraknie, to będziemy mieli do czynienia z bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i jest to nieuniknioną konsekwencją.

Polecamy przeczytać: Dlaczego warto stosować poduszki ortopedyczne do spania?

Dodaj komentarz

Top