You are here
Home > Zdrowie > Terapia protonowa – czym jest i czy jest skuteczna?

Terapia protonowa – czym jest i czy jest skuteczna?

terapia protonowa

Nowotwory są chorobą, która dotyka coraz większą grupę osób. Mimo tego, że współczesna medycyna jest coraz bardziej zaawansowana i daje człowiekowi coraz większe możliwości, coraz większe szanse na wyleczenie, to jednak liczba zachorowań na raka się zwiększa. Ma to związek z tym, że istnieje coraz więcej czynników, które są odpowiedzialne za rozwój nowotworów. Zła dieta, stosowanie używek, stres to elementy, które wpływają na rozwój nowotworów i tym samym staje się to powodem coraz większej liczby przypadków nowotworów.

Współczesne metody leczenia raka

Istnieje wiele sposobów na leczenie raka. Do tych najbardziej powszechnych należy zaliczyć oczywiście chemioterapię czy też radioterapię. Poza tym również co rusz pojawiają się różne nowoczesne metody związane z leczeniem nowotworów. Jedną z takich nowoczesnych metod jest terapia protonowa. Jest to jedna z bardziej cenionych metod leczenia raka. Pozytywne jest na pewno to, że terapia protonowa jest coraz bardziej dostępna. W tej metodzie mowa jest o bardzo dużej skuteczności, a poza tym również w tej metodzie nie mamy do czynienia z jakimiś spektakularnymi skutkami ubocznymi, co ma miejsce chociażby w przypadku chemioterapii oraz radioterapii.

Bezpieczna metoda leczenia

W tej metodzie leczenia raka mowa jest o pełnym bezpieczeństwie z uwagi na to, że wiązka protonowa nie oddziałuje na tkanki znajdujące się poza obszarem chorobowym. Tym samym ta terapia koncentruje się tylko i wyłącznie na zmienionym obszarze chorobowym. Jest to metoda stosowana w różnych krajach na całym świecie, w tym również w Polsce w kilku ośrodkach. Terapia protonowa jest metodą leczenia nowotworów, która jest stosowana w głównej mierze w odniesieniu do raka umiejscowionego w głowie i w jej okolicach. Poza tym również jest to bardzo skuteczna metoda leczenia raka w przypadku dzieci.

Terapia a profilaktyka i leczenie

W ich przypadku leczenie nowotworów przez radioterapię może prowadzić do zahamowania rozwoju niektórych narządów wewnętrznych. Tym samym można w takiej sytuacji mieć do czynienia z bardzo poważnymi skutkami ubocznymi. Terapia protonowa jest metodą leczenia nowotworów, w której mamy do czynienia z bardzo dużą skutecznością. Jednakże istotne jest nie tylko szukanie nowoczesnych metod radzenia sobie z nowotworem, ale bardzo ważne jest także to, aby stosować odpowiednią profilaktykę, która pozwoli ograniczyć możliwości rozwoju nowotworów. Wszakże profilaktyka to element, który pozwala na uniknięcie różnych nieprzyjemności, pozwala znacząco ograniczyć możliwość rozwoju komórek nowotworowych. Dobra dieta, ruch na świeżym powietrzu, dobry sen, unikanie stresu to elementy, które pozwolą nam na uniknięcie nowotworów i innych groźnych chorób.

Dodaj komentarz

Top