You are here
Home > Rehabilitacja > Kołysanie terapeutyczne- czym jest i jakie niesie korzyści?

Kołysanie terapeutyczne- czym jest i jakie niesie korzyści?

kołysanie terapeutyczne

Pacjenci z najcięższym stopniem niepełnosprawności wymagają szczególnej rehabilitacji, która jest trudna i na ogół długoterminowa. Rehabilitacja ma na celu umożliwić im samodzielną egzystencję, wykonywanie podstawowych zadań, jednakże nie jest to zadanie jedynie pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Jaką rolę ma w terapii kołysanie? Co możemy osiągnąć dzięki tej metodzie?

Rola kołysania terapeutycznego w rehabilitacji

Kołysanie terapeutyczne stosowane w rehabilitacji łagodzi u pacjenta pobudzenie, niepokój i lęk. Co więcej, dzięki temu zwiększa się radość życia, ponieważ kołysanie terapeutyczne ma wpływ na psychikę. Tego typu metoda stosowana jest nie tylko wśród osób niesprawnych pod względem ruchowym, ale również wśród tych, którzy cierpią na schorzenia neuropsychiatryczne, takie jak demencja, zaburzenia ze spektrum autyzmu lub też ADHD.

Zaletą kołysania terapeutycznego jest także to, że może zapobiegać odleżynom, ponieważ powoduje zmianę siły nacisku, która działa między ciałem pacjenta a podłożem. Dodatkowo stymulowane jest krążenie krwi.

Jak odbywa się kołysanie terapeutyczne?

Do kołysania terapeutycznego wykorzystuje się specjalną platformę. Umożliwia ona zastosowanie ruchów kołyszących, przede wszystkim wśród pacjentów leżących w łóżku, bądź poruszających się z pomocą wózka inwalidzkiego. Kołysanie terapeutyczne bardzo często uzupełnia się muzykoterapią. Platformę można zastosować do wszelkich łóżek na kółkach a także do różnych typów wózków inwalidzkich. Przyrząd zajmuje mało miejsca, a dodatkowo efekty jego stosowania są bardzo dobre.

Dodaj komentarz

Top