You are here
Home > Zdrowie > Nie lekceważmy chrapania

Nie lekceważmy chrapania

chrapanie

Chrapanie to obok bólów głowy, bólów żołądka, zgagi czy bólów pleców najbardziej lekceważona przypadłość zdrowotna. Często wydaje się nam, że główną wadą chrapania jest to, że przeszkadza w odpoczynku naszemu partnerowi czy partnerce. Dlatego często chrapanie jest obiektem żartów czy kpin, ale zdecydowanie rzadziej jest podejmowane jego leczenie jako poważnego problemu zdrowotnego mogącego skutkować wieloma niekorzystnymi zmianami w organizmie.

Możliwe przyczyny chrapanie

Przyczyny chrapania mogą być najróżniejsze. Bezpośrednią jest rozluźnienie tkanek i mięśni podczas snu, co powoduje utrudniony przepływ powietrza i w efekcie wydawanie nieprzyjemnych, charczących odgłosów, które potocznie nazywamy właśnie chrapaniem. Zjawisko to jest częstsze u mężczyzn, staje się też bardziej powszechne wraz ze starzeniem się organizmu (dzieje się tak zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn). Chrapanie jest też zdecydowanie częstsze u osób otyłych. W ich przypadku zalecana jest odpowiednia dieta pomagająca w zrzuceniu dodatkowych kilogramów, często ordynowane są również odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeń. Chrapaniu sprzyja również stosowanie różnego rodzaju używek. Jeśli chcemy pozbyć się chrapania, powinniśmy rozważyć rzucenie papierosów, a także niespożywanie przed snem alkoholu, substancji odurzających i leków nasennych. Wszystkie te specyfiki potęgują chrapanie.

Chrapanie może być też objawem alergii, a także przeziębienia – w tych przypadkach ustępuje po wyleczeniu tych nieprawidłowości. Często chrapanie to skutek nieprawidłowej budowy naszego gardła czy nosa (a przykład krzywa przegroda nosa, czy przerośnięte migdałki u dzieci). W tych przypadkach najczęściej potrzebny jest zabieg chirurgiczny.

Chrapnie to choroba i jego skutki chrapania odczuwamy na co dzień. Wśród tych powszechnych jest niewyspanie powodujące permanentne zmęczenie, silne bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją. Wszystkie te objawy są pochodną występującego w wyniku chrapania niedotlenienia organizmu. Poważniejsze skutki, jakie może nieść ze sobą nieleczone przez lata chrapanie to na przykład zawał i udar mózgu, a także zaostrzenie objawów dotychczasowych chorób (cukrzycy, nadciśnienia). Wobec tego zdecydowanie warto wybrać się w sprawie chrapania do lekarza i nie lekceważyć dłużej tej dolegliwości

Dodaj komentarz

Top