You are here
Home > Sprzęt > Rodzaje pianek w poduszkach ortopedycznych

Rodzaje pianek w poduszkach ortopedycznych

poduszka ortopedyczna

Poduszki ortopedyczne tworzone są głównie z dwóch rodzajów pianek. Pierwszym typem są poliuretanowe. Do ich głównych właściwości zalicza się sprężystość i punktowy rodzaj podparcia. Taki zabieg przekłada się na większy komfort podczas snu.

Pianka visco elastic

Drugim rodzajem są visco elastic. To tzw. pianki z pamięcią. W zależności od składu chemicznego danego surowca różnią się trwałością, jakością oraz twardością. Sam proces wytworzenia dobrego produktu tego typu nie należy do najprostszych. Należy spełnić wszelkie normy na etapie samej produkcji.

Niestety nie idą za tym zbytnie korzyści, ponieważ można spotkać się ze zjawiskiem, kiedy visco elastici będzie bardzo kiepskiej jakości w ogólnym znaczeniu. Nie trudno się domyśleć, że klient wówczas zrazi się do tego rodzaju pianek. Dlatego też poleca się korzystanie z poduszek ortopedycznych z pamięcią od firmy Sissel. Ich produkty wyposażone są w system Temp Control, który cechuje się umiarkowaną podatnością na temperaturę. Te pianki można także prać. Jest to niezmierna rzadkość wśród asortymentu konkurencyjnych producentów. Do zalet tego rodzaju pianek na pewno zaliczy się to, że podczas stykania się z ciałem tworzy odkształcenia o znacznie mniejszym naprężeniu niż ma to miejsce dla pianek sprężystych. W rezultacie nie jest praktycznie odczuwalne nacisk tej pianki dla osoby, która na niej leży. Warto wspomnieć, że ten fakt wykorzystuje się także w NASA. Visco elastic jest stosowane w promach kosmicznych i ich zadaniem jest podczas startu zapewnienie ciału astronauty równomiernego nacisku na siedzisko – w tym przypadku fotel. To niezbędny zabieg, aby ogromne przeciążenia nie były dla niego odczuwalny w tak dużym stopniu. Mimo wielu zalet na korzyść pianek „memory” to te tradycyjne posiadają bardzo wielkie grono swoich zwolenników. Taki fakt pozyskuje się z pewnością z tego, że tego typ pianek istnieje na rynku od ponad 30-stu lat. Nie można tego powiedzieć o drugim typie, ale na pewno rozwijają się w dynamicznym tempie.

Jaką piankę wybrać

Warto zastanowić się nad pytaniem, czy pianka sprężysta będzie lepsza od tej z pamięcią. Niestety, nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. O piance visco elastic można na pewno powiedzieć, że jest dużo bardziej zaawansowana technologicznie oraz chemicznie. Końcowa kwestia tego artykułu dotyczyć będzie poduszek wycinanych i poduszek z pianki odlewnej, a konkretniej tego, które z nich są lepsze. W tym wypadku odpowiedź jest jednoznaczna. Dużo lepszym wyborem będzie poduszka z pianki odlewnej. Wszystko z tego powodu, że poduszki wycinane z racji swojego etapu produkcji posiadają nieco „poszarpaną” strukturę. Przekłada się to na lepsze warunki do rozwoju drobnoustrojów i trudniejszą konserwację. Poduszki wycinane z reguły można spotkać w gamie produktów najtańszych producentów. Ich cena wynosi ok. 100 zł. Dla porównania produkty wymienionej wyżej firmy Sissel kosztują minimum ok. 200 zł.

Dodaj komentarz

Top