You are here
Home > Zdrowie > Ostra białaczka szpikowa

Ostra białaczka szpikowa

białaczka

Ostra białaczka szpikowa to schorzenie, które dla wielu osób kończy się tragicznie. Jednakże oczywiście jej rozpoznanie wcale nie musi się wiązać z wizją śmierci, ponieważ z tą chorobą można sobie poradzić. Jak rozpoznać ostrą białaczkę szpikową? Oczywiście złe samopoczucie może nas zdopingować do tego, aby udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania krwi. Te pokażą w sposób jednoznaczny, że jest to owa białaczka lub też wykluczy ową chorobę.

Złe samopoczucie i badanie krwi

Jednakże nie tylko badanie krwi i złe samopoczucie są jedynymi objawami, jedynymi sposobami na to, aby podejrzewać ów stan zagrożenia życia. Jeśli bowiem mamy do czynienia z bardzo częstymi nawrotami infekcji, jeśli nasza skóra jest blada, jeśli mamy do czynienia z bladością błon śluzowych, a ponadto również trudno jest zahamować występujące krwawienia i łatwo na naszej skórze pojawiają się siniaki, to wówczas jest to symptom, który może wskazywać na owo schorzenie. W takiej sytuacji, w obliczu takich objawów powinniśmy bezwzględnie udać się do lekarza, powinniśmy wykonać badania krwi. Teoretycznie owe objawy mogą początkowo przypominać te związane z wieloma innymi chorobami. Dlatego też w początkowej fazie rozwoju ostrej białaczki szpikowej możemy objawy zbagatelizować. Tym samym nasza reakcja na chorobę może być znacząco opóźniona. Jednocześnie też leczenie zostanie podjęte znacznie później, co może być w tej sytuacji kluczowe. Regularne wykonywanie badań krwi, podstawowych badań, czyli morfologii krwi może nas uchronić przed owym schorzeniem, a przynajmniej znacząco zwiększy szansę jej wykrycia w momencie, gdy się ona pojawi.

Badania krwi należy wykonywać przynajmniej raz w ciągu roku, a jeśli mamy do czynienia z objawami, o których wspomnieliśmy powyżej, to wówczas owe badania powinno wykonać się bezwzględnie. W przypadku ostrej białaczki szpikowej czas jest jednym z kluczowych czynników, a jakiekolwiek zwlekanie może dla danej osoby okazać się zabójcze. W tym schorzeniu liczy się każdy dzień, w którym podejmuje się konkretne leczenie.

Dodaj komentarz

Top